IBM åbner for rivaler på mainframe-markedet

Efter EU har truet med store monopol-bøder gør IBM livet betydeligt nemmere for sine konkurrenter på mainframe-markedet.

Artikel top billede

IBM er klar til at komme med en serie indrømmelser og justeringer til EU, efter EU for alvor har fået kig på markedet for mainframes, som IBM sidder tungt på.

De europæiske konkurrence-myndigheder åbnede sidste år to store undersøgelser af konkurrence-situationen på mainframe-markedet.

EU kigger blandt andet på, om IBM udnytter sit monopol til at hindre fri konkurrence, når det gælder vedligeholdelse af de store mainframe-computere.

Desuden undersøger EU, om IBM bevidst knytter bestemt hardware til sine mainframes og dermed holder andre producenter væk fra markedet.

'Muligvis urimelige betingelser'

Indtil videre har EU konkluderet, at IBM "muligvis har pålagt konkurrenterne urimelige leveringsbetingelser på markedet for vedligeholdelse."

EU meddeler dog, at man vil droppe sagen, hvis IBM til gengæld indvilger i at foretage en række ændringer, der skal tilfredsstille selskabets konkurrenter.

Det betyder blandt andet, at selskabet i de næste fem år vil gøre det nemmere for konkurrenterne at købe reservedele og teknisk information om mainframe-computerne, så konkurrenternes vilkår nu bliver sidestillet med IBM's vilkår.

IBM har hele tiden afvist, at selskabet blokerer markedet for sine konkurrenter på markedet for vedligeholdelse af mainframe-computerne.

IBM har en ganske guldrandet forretning på sine mainframes. Det kan du læse mere om her.

Læs også:
Kan du score millioner på at droppe din mainframe?

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect