Sander: OK med Microsoft-eneret

Anbefal Anbefal Print Udskriv
Sponsoreret af:


Publiceret d. 8. juli 2003 kl. 15.39
 
ANNONCE:
Fællesportalen for Den Koordinerede Tilmelding (KOT) må for nemheds skyld gerne - indtil videre - alene tillade adgang for brugere med Microsoft-browsere.

Det fastslår Videnskabsminister Helge Sander (V) i et svar til de radikales IT-ordfører, Morten Helveg Petersen.

Han har ønsket svar på, at websitet for KOT ikke fungerer, hvis ikke brugeren anvender en Microsoft-browser.

Dermed udelukkes internetbrugere, der anvender Linux, Mac eller endda Windows med en anden browser end Microsofts egen.

Helge Sander bedyrer, at de e-tjenester, der findes på offentlige hjemmesider, bør kunne anvendes af alle typer software og altså ikke forudsætte bestemte typer produkter.

En undtagelse er dog KOT-hjemmesiden, der bygger på en midlertidig løsning, der skal fungere, indtil Undervisningsministeriet åbner en portal, hvor man kan søge om at blive optaget på et studie.

Det vil ske i løbet af 2004, og denne nye portal vil blive tilgængelig for alle typer software, meddeler Helge Sander i sit svar.

Den Koordinerede Tilmelding har valgt at fokusere på Microsoft-browsere med henblik på at indsamle erfaringer, inden den portalløsning bliver lanceret om et års tid.


Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne
Forsiden lige nu

Edison-dommerpanelet vælger Engodsag.dk til Edison 2008, fordi virksomheden har bevist, at den kan tjene penge og har udsigt til at kunne tjene mange flere.
15. maj 2008 kl. 15.30 | (4) | læs »

Microsoft har planer om at sende Linux-folket til en livslang kaffepause. Firmaet fra Redmond vil nemlig erobre det open source-dominerede ULPC-marked med billige XP-licenser.
15. maj 2008 kl. 13.33 | (9) | læs »

Ni ud af 10 virtuelle eksperimenter ender i fiasko og forlis. Alligevel er fordelene ved at bevære sig ud i de virtuelle verdener mange. Se her hvorfor.
15. maj 2008 kl. 13.05 | læs »

Dansk Standard har stemt ja til en ukendt standard og ignoreret de største repræsentanter i sit eget udvalg, mener Århus Kommune. Derfor har den klaget over udvalgsarbejdet til Dansk Standard.
15. maj 2008 kl. 15.01 | (22) | læs »


Mere effektiv udnyttelse af pc-komponenter skal nedsætte pc'ers strømforbrug med 25 procent inden 2010, mener Dell. Tilsvarende erfaringer med servere baner vejen for ambitionen på pc'er.
(1) | 15. maj 2008 kl. 15.53 | læs »



Estlands hovedstad Talinn bliver hjemsted for et nyt NATO-center, hvor den nordatlantiske militæralliance skal studere og udvikle forsvarsmekanismer til brug i cyber-krige.
15. maj 2008 kl. 14.34 | læs »



ITEK og IT-Branchen bryder ikke loven ved at have vejledninger til jobkartel-aftaler liggende på deres hjemmesider, mener Konkurrencestyrelsen. HK håber, at styrelsen har været grundig.
15. maj 2008 kl. 14.02 | læs »



Så længe brugerne ikke tager Vista til sig, bliver udviklerne på XP. Det viser en spritny undersøgelse, der blev offentliggjort i går.
(3) | 15. maj 2008 kl. 12.31 | læs »



Alle Asus-bundkort kommer i fremtiden til at være udrustet med en integreret Linux-distribution. Produktionen starter med en million bundkort om måneden.
(3) | 15. maj 2008 kl. 12.04 | læs »



Borgere i to midtjyske kommuner kan nu få adgang til trådløst bredbånd. Det er en forudsætning for at drive moderne landbrug, mener en af parterne i projektet.
(2) | 15. maj 2008 kl. 10.58 | læs »




E-mail-adresse:
Adgangskode:
Husk mig

Seneste debat