Disse platforme vil Skype fortsat kunne bruges på

Microsoft har købt Skype, og det har fået en del brugere til at spørge, om tjenesten fremover kun vil kunne bruges på Windows?

Artikel top billede

Læs også:

Officielt: Microsoft køber Skype for gigant-beløb

Ballmer: Derfor betaler vi milliarder for Skype

Computerworld News Service: Opkøbet af Skype er nu gennemført, og Microsoft beroliger derfor brugerne af den populære tjeneste: Selskabet vil fortsætte med at udvikle nye versioner til også andre platforme end Windows.

Microsoft offentliggjorde fredag at have gennemført opkøbet af IP-telefoni- og chatgiganten Skype for 45,6 milliarder kroner. Microsoft og Skype løftede tilbage i maj sløret for det planlagte opkøb.

Skype vil fremover drives som en ny forretningsdivision hos Microsoft, mens Skypes tidligere topchef, Tony Bates, vil fortsætte som chef for denne forretningsdivision og rapportere direkte Microsofts koncernchef, Steve Ballmer.

Ballmer lovede i maj, at Microsoft ville fortsætte med at udvikle og supportere Skype på også konkurrerende platforme.

"For det første mente jeg det, da jeg sagde det," understeger Ballmer, da han bliver bedt om forsikring for, at Skype fortsat vil understøtte styresystemer og enheder, der ikke sælges af Microsoft.

"For det andet er vi et af de eneste selskaber, der faktisk gør sådan," påpeger Ballmer i en henvisning til Microsofts udgave af Office til Mac.

Udover Microsofts Windows tilbydes Skype-softwaren til Apples Mac OS X og Linux, hvad angår desktopstyresystemer, samt udgaver til Googles Android, Apples iOS, RIM's BlackBerry og Nokias Symbian, hvad angår mobilstyresystemer.

Bates bekræfter fredag Ballmers løfte fra maj.

"Jeg er sikker på, at mange brugere efter dette opkøb spekulerer på, om oplevelsen af Skype vil forandre sig. Svaret er et eftertrykkeligt nej," lover Bates i en video på Microsoft website.

"En af Skypes største værdier er netop at understøtte mange forskellige enheder og platforme, det være sig pc'er, desktoppe eller mobiltelefoner; det er helt afgørende, sådan vil det fortsat være, og det forpligter vi os til."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

Officielt: Microsoft køber Skype for gigant-beløb

Ballmer: Derfor betaler vi milliarder for Skype

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job