Her er iPod-opfinderens intelligente termostat

Manden der opfandt den oprindelige iPod vil nu bruge de samme ideer til at skabe en sexet termostat til hjemmet.

Artikel top billede

I 2008 blev Tony Fadell kåret som en af de sandsynlige kandidater til at efterfølge Steve Jobs som chef for Apple. Fadell var dengang leder af Apples iPod-division og han var manden, der havde opfundet den oprindelige iPod og den tætte kobling med iTunes. Men Fadell forlod Apple senere i 2008 og forsvandt fra rampelyset.

Nu er han tilbage - med et nyt firma, Nest, der har været i stealth-mode indtil nu. Flere tidligere Apple-designere er fulgt med til det nye firma, der vil bruge de samme kreative ideer som kendes fra Apples lækre produkter til at genopfinde en af de mest kedelige genstande i husholdningen; termostaten.

Hos CNET sammenligner man da også den nye termostat, som Nest har udviklet, med iPhone og iPod. Den har et lækkert design og en digital skærm, den kan betjenes ved at trykke på fronten og den er tæt koblet sammen med iOS (og snart med Android).

Men det er ikke kun designet, der skal sælge den nye Learning Termostat til 250 dollar. Den er proppet med intelligens og skulle være i stand til at sænke husholdningens energiforbrug med 20-30 procent.

Termostaten er blandt andet i stand til at lære, hvornår beboerne er hjemme og hvornår de plejer at skrue op for varmen eller kølingen, den kan selv hente vejrudsigten og tilpasse temperaturen i huset, og den skulle være meget nem at betjene.

Det hele kan selvfølgelig styres med en mobil-applikation, som altså i første omgang kommer til iOS og senere til Android - det er trods alt Apple-folk, der står bag.

Planen er at sælge termostaten direkte til slutbrugerne gennem kæder som Best Buy i USA. Den skulle være let at installere og passe til 80-85 pct. af alle varme/køle-systemer.

Flere af de mest kendte investeringsfirmaer i Silicon Valley som Google Ventures, Kleiner Perkins Caufield & Byers og Lightspeed Venture Partners har skudt penge i Nest, der allerede har omkring 100 ansatte.

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S