Stort Facebook-datacenter i Sverige får gratis køling

Facebook får gratis afkøling af sit nye datacenter i Sverige.

Artikel top billede

(Foto: Jason Madara Photography 2010 / Jason Madara)

Facebooks kommende datacenter i den svenske by Luleå får gratis køling, og det har været en af de væsentligste argumenter for at placere datacentret i det nordligt beliggende Luleå.

Det store datacenter bliver Facebooks første i Europa. Det ventes at åbne i foråret 2013, men vil blive løbende udbygget indtil 2014.

Luleå ligger på kanten af den arktiske cirkel, og byen har en årlig gennemsnitstemperatur lige over frysepunktet. Sommer-temperaturen ligger typisk på omkring 20 grader, mens vinterne byder på meget lave temperaturer.

Det betyder, at Facebook har besluttet at bruge vejret til afkøling via åbne ventilationskanaler fremfor at bruge air conditioning til afkølingen.

Det vil være med til at øge datacenterets såkaldte PUE betydeligt.

PUE står for power usage effectiveness og er en sammenregning af centeres samlede energiforbrug - inklusive køling.

Samtidig vil det nye Facebook-center primært få strøm fra et vandkraftværk på Lule-floden. Luleå oplyser selv, at byen har den billigste strøm i hele Sverige.

Læses lige nu

    Annonce

    Everllence

    Software Developer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S