IBM mister 150.000 Notes-brugere i ét hug

IBM's kommunikationsplatform, Lotus Notes, styrtbløder. Senest har en verdensomspændende koncern med 150.000 brugere i 140 lande droppet Notes-mail til fordel for ærkekonkurrenten.

Artikel top billede

I midten af 1990'erne var den verdensomspændende revisionskoncern Ernst & Young en af de første rigtigt store brugere af mail- og samarbejdsplatformen Lotus Notes. Nu smider koncernens 150.000 Notes-brugere i 140 lande systemet på porten til fordel for Microsoft Exchange.

Tabet af så mange Notesbrugere er et prestigetab for IBM, som oven i købet må lide den tort, at Ernst & Young i stedet kaster sig i armene på konkurrenten Exchange.

Computerworld ringede til Ernst & Young i København for at få en lokal kommentar:

"Hele organisationen er omfattet, så den er god nok, vi skifter også i Danmark," siger Rune Dyhr fra Ernst & Youngs slutbrugerservice.

I første omgang gælder migreringen af de mange brugere kun e-postdelen af systemet, men det ligger i kortene, at Ernst & Young derefter smider hele den omfattende 'collaboration platform' på porten.

Ender med Sharepoint

Rune Dyhr bekræfter, at migreringen til Microsoft Exchange i første omgang kun gælder mails, men på lidt længere sigt er det ifølge Rune Dyhr meningen, at hele den omfattende Lotus Notes platform skal udfases.

"Så vidt jeg har forstået, bliver det Microsoft Sharepoint, som skal erstatte det databasedelingsværktøj, som er i Lotus Notes," siger Rune Dyhr, som er godt tilfreds med skiftet:

"Det er super. Det skal nok blive godt," siger Rune Dyhr og tilføjer:

"De forskellige platforme har hver deres fordele. Man kan sige meget om Notes, men det er ultrasikkert og klippestabilt, hvilket ikke er mit indtryk med Exchange.

Det omfattende arbejde med at migrere de mange Notes-brugere til Microsofts Exchange-platform ledes fra Ernst & Youngs afdeling i London, skriver ComputerSweden, som også har fået en kommentar fra Ernst & Young i Sverige.

"Vi har fået information om, at en migration er i gang, men eftersom det er vore globale it-organisation, som håndterer overgangen, kan jeg ikke kommentere yderligere," siger Mats Uggelberg, der er infrastrukturchef hos Ernst & Young i Sverige til ComputerSweden.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job