Danske it-virksomheder: Vi mangler dygtige folk

De danske softwarevirksomheder har svært ved at skaffe kvalificerede folk.

Artikel top billede

De danske it-virksomheder er i så voldsomt bekneb for kvalificerede it-folk, at netop rekrutteringen udgør en af de største udfordringer for de danske it-chefer netop nu, skriver Berlingske.

It-virksomheder har brug for højt-kvalificerede it-folk med kompetencer, som de nyuddannede folk endnu ikke har opbygget.

Det får mange af it-virksomhederne til at lægge opgaverne i udlandet.

En af dem er softwarevirksomheden Key2Know, der efter otte måneders forgæves søgning ifølge Berlingske nu har lagt udviklingsopgaver i Sharepoint i selskabets afdeling i Minsk i Hviderusland.

Det ærger direktør Bo Sejer Frandsen, der gerne ville have haft tre af udviklerne siddende i Danmark.

"Jeg har i otte måneder konstant haft et par stillinger stående åbne," siger han til Berlingske.

Behovet er lige nu

Brancheorganisationen IT-Branchen mener, at problemet skyldes, at branchen har et her-og-nu-behov.

"Vi mangler vel op mod et par tusinde højtspecialiserede medarbejdere, selv om ledigheden i branchen stadig er højere end indtil for et par år siden," siger IT-Branchens direktør, Morten Bangsgaard til Berlingske.

Han mener, at det selv med en satsning på efteruddannelse vil tage 'nogen tid' at få folk klar. Det får virksomhederne til at søge til udlandet i stedet.

Morten Bangsgaard mener, at universiteterne bør tage flere studerende ind, ligesom det bør sikres, at den danske branche kan tiltrække udenlandsk arbejdskraft, sålænge den mangler folk.

"Især bør man se på skatteforholdende og på den måde, som vi tager imod udenlandsk arbejdskraft på," siger han til Berlingske.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec