Danske it-virksomheder: Vi mangler dygtige folk

De danske softwarevirksomheder har svært ved at skaffe kvalificerede folk.

Artikel top billede

De danske it-virksomheder er i så voldsomt bekneb for kvalificerede it-folk, at netop rekrutteringen udgør en af de største udfordringer for de danske it-chefer netop nu, skriver Berlingske.

It-virksomheder har brug for højt-kvalificerede it-folk med kompetencer, som de nyuddannede folk endnu ikke har opbygget.

Det får mange af it-virksomhederne til at lægge opgaverne i udlandet.

En af dem er softwarevirksomheden Key2Know, der efter otte måneders forgæves søgning ifølge Berlingske nu har lagt udviklingsopgaver i Sharepoint i selskabets afdeling i Minsk i Hviderusland.

Det ærger direktør Bo Sejer Frandsen, der gerne ville have haft tre af udviklerne siddende i Danmark.

"Jeg har i otte måneder konstant haft et par stillinger stående åbne," siger han til Berlingske.

Behovet er lige nu

Brancheorganisationen IT-Branchen mener, at problemet skyldes, at branchen har et her-og-nu-behov.

"Vi mangler vel op mod et par tusinde højtspecialiserede medarbejdere, selv om ledigheden i branchen stadig er højere end indtil for et par år siden," siger IT-Branchens direktør, Morten Bangsgaard til Berlingske.

Han mener, at det selv med en satsning på efteruddannelse vil tage 'nogen tid' at få folk klar. Det får virksomhederne til at søge til udlandet i stedet.

Morten Bangsgaard mener, at universiteterne bør tage flere studerende ind, ligesom det bør sikres, at den danske branche kan tiltrække udenlandsk arbejdskraft, sålænge den mangler folk.

"Især bør man se på skatteforholdende og på den måde, som vi tager imod udenlandsk arbejdskraft på," siger han til Berlingske.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København

Executive Conversations: Når geopolitisk usikkerhed udfordrer Danmarks digitale suverænitet

Geopolitisk usikkerhed og værdikonflikter mellem USA og Europa rammer nu direkte den danske it-dagsorden. Få indsigt i konsekvenserne – og hvordan du minimerer risikoen i en ny teknologisk virkelighed.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2025

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

Se alle vores events inden for it

KMD A/S

Infrastructure Architect

Københavnsområdet

Styrelsen For It og Læring

Ambitiøs it-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Software Developer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S