Post Danmark: Vi er ikke hæmsko for nethandlen

Post Danmark afviser, at den danske fragt er skyld i, at danske netbutikker flytter udenlands.

Artikel top billede

Post Danmark er blevet prygelknabe blandt webshopejere, der synes, at de danske postmænd er for grådige.

Men Post Danmark mener ikke, at firmaet skal have skyld for, at nogle danske netbutikker er begyndt at flytte logistik til Tyskland.

"Vi hører godt nok om firmaer, der flytter udenlands grundet billigere arbejdskraft, men vi kan også se nogle, der efter lidt tid i Tyskland vælger at flytte hjælp igen, så man kan ikke sige, at det er et ubetinget hit at flytte derned," siger John Brøndum, salgs- og markedschef hos Post Danmark Logistik A/S uden at nævne 

Firmaer med positive udflytningserfaringer melder om, at der kan være en halvering af fragten i vente ved at sende sine varer fra ud landet.

Men ifølge John Brøndum får man ikke særbehandling af Post Danmark ved at sende fra eksempelvis Tyskland.

"Vi behandler folk lige godt, uanset hvor de bor. Hvis der er store forskel i prisen, så vil jeg tro, det er fordi man har en aftale med DHL eller nogle af de andre internationale distributører i branchen. Pakkemarkedet har været i fri konkurrence i årevis."

"Vores ambition er at være den bedste på prisen, og vi kan se på mængden, at det går den rigitige vej. Der er også flere og flere små nethandlere, som henvender sig til os for at lave aftaler. Det er vi selvfølgelig megaglade for," siger John Brøndum.

Men internethandlen stiger vel uanset, hvordan jeres priser er. Det kan vel ikke være målestok for tilfredsheden med Post Danmark?

"Selvfølgelig er mængden ikke det eneste succeskriterie for os. Vores succeskriterie er også, at vi har en rigtig god service til folk uanset om de sender privat eller b2b. Og det har vi".

Han mener tilmed, at Posts Danmark på det seneste har lavet flere fordelagtige tiltag henvendt både små og store netbutikker. Han kan ikke give konkrete eksempler, men hævder at de generelle aftalevilkår er forbedret, så det for eksempel er blevet nemmere at lave individulle aftale i forhold til tidligere.

Hvis danske virksomheder vælger at lægge logistik og lagerfaciliteter i udlandet, så er det i højere grad for at score andre gevinster end på fragt-området, mener John Brøndum.

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

KMD A/S

Business analyst

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos