Artikel top billede

Skatteminister: Glæd jer over smartphone-skatten

Smartphone-skatten er kåret som Årets it-fuser af Computerworlds læsere. Se skatteministerens reaktion her.

Læs også:

Her er Årets it-fuser 2011

Knap 1.500 Computerworld-læsere har stemt om Årets it-fuser 2011, og det blev den omstridte smatphone-skat, der strøg til tops med 43 procent af stemmerne.

Skatteminister Thor Möger Pedersen (SF) har følgende reaktion på, at netop smartphone-skatten er kåret som Årets it-fuser 2011:

"Computerworlds læsere må glæde sig over, at den forhadte multimedieskat, som blev indført under den tidligere regering, nu er afskaffet."

"Regeringen har været optaget af at afskaffe multimedieskatten, da den reelt fungerede som en skat på hjemmearbejdspladser. Det er ikke det, et moderne samfund har brug for," skriver skatteministeren i en mail til Computerworld.

"Så er der korrekt, at beskatningen af fri telefon skal genindføres med udgangspunkt i de regler, der gjaldt før Forårspakke 2.0."

Må ikke erstatte privat telefon

Ministeren peger på, at telefoner, som tages med hjem, er skattefri, hvis de anvendes erhvervsmæssigt.

"En sådan skattefri arbejdsmobiltelefon må også anvendes lidt privat - men kun til enkeltstående private opkald - den må ikke erstatte en privat telefon. Gør den det, er der tale om, at arbejdsgiveren betaler ens private telefonregninger, og så er det rimeligt at beskatte som lønindkomst," lyder det fra Thor Möger Pedersen.

Skatteministeriet skønner, at der i 2011 vil være cirka 550.000 lønmodtagere, der skal betale skat af multimedier.

Cirka hver fjerde af de lønmodtagere, der efter gældende regler multimediebeskattes - eller cirka 130.000 personer samt selvstændigt erhvervsdrivende - vil blive omfattet af beskatningen af fri telefon.

Mens smartphone-skatten fik 43 procent af stemmerne blandt Computerworld læsere, kørte IC4-togenes it-systemer ind på en andenplads med 37 procent af stemmerne.

At Polsag skulle være Årets it-fuser 2011 fik opbakning fra 20 procent af læserne.

Læs også:

Her er Årets it-fuser 2011




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis