Apple-medstifter mener at Android er bedre end iPhone

Steve Wozniak elsker sin iPhone, men ærgrer sig over at Android er bedre på nogle punkter.

Artikel top billede

Den afdøde Apple-chef Steve Jobs hadede Android så meget at han ville bruge den sidste cent i Apples gigantiske pengetank på at smadre det. Han mente at Android er en dårlig kopi af Apples mobile operativsystem. Men Steve Wozniak, der startede Apple sammen med Jobs i 1976, ser lidt anderledes på sagen. Han er en stor fan af Android, fortæller han i et interview med The Daily Beast.

"Min primære telefon er en iPhone. Jeg elsker dens skønhed. Men jeg ville ønske at den kunne gøre alle de ting som min Android-telefon kan. Det ville jeg virkelig," siger Wozniak.

Han mener at stemmestyringen fungerer bedre under Android og elsker også det indbyggede navigeringssystem. Wozniak indrømmer at Android er mere kompliceret at bruge end iPhone, men han mener at det er værd at bruge den nødvendige tid på at lære systemet at kende.

Apple-medstifteren mødte forleden op hos Google for at tage imod en tidlig version af Googles seneste Android-telefon, Galaxy Nexus, og han blev fotograferet sammen med en gruppe Google-folk foran Android-udviklernes bygning.

Wozniak er faktisk ikke så vild med Nexus - han foretrækker Motorola Razr - men i modsætning til mange Apple-fans er han meget positiv overfor Android.

Han er venner med Andy Rubin, der er chef for Android-projektet, og har siddet i bestyrelsen for Rubins gamle firma, Danger.

Den indbyggede digitale assistent i iPhone 4S, Siri, får heller ikke pæne ord med på vejen. Wozniak mener at Siri er blevet dårligere efter at Apple købte softwaren.

"Jeg plejede at spørge Siri, "Hvad er de fem største søer i Californien?", og jeg ville få et svar tilbage. Nu går det helt galt. Jeg får en liste over ejendomme til salg," siger Wozniak.

Han mener at den stemmestyringen i Android leverer bedre resultater end Siri.

Desuden kritiserer Wozniak, at batteri-levetiden er blevet kortere i den seneste iPhone. Han er nødt til at slukke for alle mulige forskellige applikationer for at få telefonen til at holde længere.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS