Regeringen vil fjerne TDC's dominans

Regeringen vil i løbet af det kommende år have udvisket TDC's kraftige dominans på ADSL-området. Det skal ske med en række lovforslag, der skal fremme konkurrencen på området, efter at flere TDC-konkurrenter har klaget over selskabets dominans.

Regeringen vil inden for det næste år forsøge at fraviste telekæmpen TDC sin dominans på markedet for ADSL-forbindelser.

Det fremgår af den lovpakke, som regeringen har fremlagt i forbindelse med Folketingets åbning i dag tirsdag.

Regeringen vil i løbet af det næste folketingsår fremsætte et lovforslag, der sigter mod at forbedre konkurrencen på telemarkedet med særlig vægt på ADSL-området, som TDC dominerer kraftigt.

Følger Rigsrevisionens linie

Det kommende lovforslag vil ifølge regeringens lovpakke lægge sig op ad IT- og Telestyrelsens Telekonkurrenceredegørelse for 2003.

Med initiativet følger regeringen den linie, som Rigsrevisionen lagde i begyndelsen af september, hvor revisionen efter en stribe klager fra TDC's konkurrenter konkluderede, at ADSL-markedet langt fra er præget af fri konkurrence.

Det skyldes, at selve adgangen til ADSL-forbindelserne går gennem telefonnettet, som TDC ejer.

- Derfor kan der ikke isoleret skabes selvbærende konkurrence på ADSL-nettet, konkluderede Rigsrevisionen.

Antallet af ADSL-forbindelser herhjemme er blevet mere end 100-doblet siden midten af 2000.

Regeringen forpligtede sig i foråret til at skabe vilkår for at give TDC konkurrence på bredbåndsmarkedet, og videnskabsminister Helge Sander (V) vil gerne have flere aktører ind på markedet.

Han er klar til at lovgive og forhandler nu med partierne bag den danske telepolitik, Socialdemokraterne, SF, de radikale, Venstre og de konservative, om, hvordan konkurrencen skal styrkes på området.

Relevant link

Regeringens liste over kommende lovforslag.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,