Regeringen vil fjerne TDC's dominans

Regeringen vil i løbet af det kommende år have udvisket TDC's kraftige dominans på ADSL-området. Det skal ske med en række lovforslag, der skal fremme konkurrencen på området, efter at flere TDC-konkurrenter har klaget over selskabets dominans.

Regeringen vil inden for det næste år forsøge at fraviste telekæmpen TDC sin dominans på markedet for ADSL-forbindelser.

Det fremgår af den lovpakke, som regeringen har fremlagt i forbindelse med Folketingets åbning i dag tirsdag.

Regeringen vil i løbet af det næste folketingsår fremsætte et lovforslag, der sigter mod at forbedre konkurrencen på telemarkedet med særlig vægt på ADSL-området, som TDC dominerer kraftigt.

Følger Rigsrevisionens linie

Det kommende lovforslag vil ifølge regeringens lovpakke lægge sig op ad IT- og Telestyrelsens Telekonkurrenceredegørelse for 2003.

Med initiativet følger regeringen den linie, som Rigsrevisionen lagde i begyndelsen af september, hvor revisionen efter en stribe klager fra TDC's konkurrenter konkluderede, at ADSL-markedet langt fra er præget af fri konkurrence.

Det skyldes, at selve adgangen til ADSL-forbindelserne går gennem telefonnettet, som TDC ejer.

- Derfor kan der ikke isoleret skabes selvbærende konkurrence på ADSL-nettet, konkluderede Rigsrevisionen.

Antallet af ADSL-forbindelser herhjemme er blevet mere end 100-doblet siden midten af 2000.

Regeringen forpligtede sig i foråret til at skabe vilkår for at give TDC konkurrence på bredbåndsmarkedet, og videnskabsminister Helge Sander (V) vil gerne have flere aktører ind på markedet.

Han er klar til at lovgive og forhandler nu med partierne bag den danske telepolitik, Socialdemokraterne, SF, de radikale, Venstre og de konservative, om, hvordan konkurrencen skal styrkes på området.

Relevant link

Regeringens liste over kommende lovforslag.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere