Salget af Windows under pres: Falder og falder

Microsoft har svært ved for alvor at få skub på salget af Windows.

Artikel top billede

Salget af styresystemet Windows nåede i seneste kvartal den laveste andel af Microsofts samlede omsætning, siden Windows-salget røg i bund på grund af det udskældte styresystem Vista for to år siden.

Ifølge Microsofts kvartals-regnskab stod selskabets Windows-division for 22,7 procent af selskabets samlede omsætning i det sidste kvartal i 2011.

Kun i tredje kvartal 2009 har Microsoft oplevet, at Windows-divisionen har stået for en lavere andel af den samlede omsætning med dengang 20,3 procent.

Dengang var der dog en naturlig forklaring, i det udskældte Vista dengang var under udfasning og afløseren Windows 7 lige på trapperne få uger senere.

Dette bundniveau blev fulgt af et rekordniveau, i det Windows-divisionen med Windows 7 i slutkvartalet i 2009 stod for 36,3 procent af Microsofts samlede omsætning.

Konkret faldt omsætningen i Windows-divisionen i seneste kvartal med 6,1 procent i forhold til den tilsvarende periode et år tidligere.

Det er femte kvartal i træk uden vækst i omsætningen for Windows-divsionen.

Selv peger Microsoft på, at salget af pc'er er under pres - ikke mindst på grund af de oversvømmelser, der i efteråret ramte Thailand, hvor mange harddiske bliver bygget.
Selskabet har store forventninger til den kommende Windows 8.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S