3 tvinges til at blokere for adgang til musiktjeneste

Snart kan samtlige danske internetselskaber blive tvunget til at spærre kunders adgang til musiktjenesten Grooveshark.

Artikel top billede

Rettighedsalliancen har nu fået fogedrettens ord for, at teleselskabet 3 skal lukke for adgangen til musiktjenesten Grooveshark på sit netværk.

Dommen, der blev afsagt i Fogedretten på Frederiksberg mandag, har øjeblikkelig virkning for 3's kunder, uanset om 3 anker sagen eller ej. Hvorvidt sagen ankes, vides ednnu ikke. 

Rettighedsalliancen forventer, at resten af landets teleselskaber vil følge trop, og på samme måde DNS-spærre for deres kunders adgang til Grooveshark uden sværdslag.

Grooveshark er blevet en voksende irritation for rettighedsorganisationen.

Sidste år viste en undersøgelse for eksempel, at mange danskere betragter Grooveshark som en 100 procent lovlig tjeneste.

Men det amerikanske firma har ikke indgået de nødvendige aftaler i Danmark, hvilket har ført til retssagen.

Det er alene piratkopiering af lokale danske kunstneres værker på Grooveshark, der har afstedkommet sagen.

Ifølge en pressemeddelelse fra fogedretten har Rettighedsalliancen fremlagt bevis for, at Grooveshark arbejder i strid med ophavsretslovens regler, og at 3 som internetudbyder er medvirkende til de krænkelser - fordi der sker en teknisk midlertidig kopiering i 3s systemer, når de skal facilitere streaming for kunderne.

Ja, der er også lovligt indhold, men...

Grooveshark har flere sager hængende over hovedet, men er ikke dømt ulovlig. Flere kunstnere bruger for eksempel tjenesten til lovligt at distribuere musik.

I overensstemmelse med de danske regler for håndhævelse af ophavsret på nettet har Grooveshark ikke selv deltaget i sagen, selvom den handlede om, hvorvidt selskabets tjenester er ulovlige eller ej.

Teleselskabet 3 har dog forsøgt at overbevise retten om, at der rent faktisk finder meget lovligt sted på Grooveshark.com, og at det vil være forkert at blokere hele siden. Det ville være "uproportionelt og udgøre censur af lovligt indhold," løs 3's argument.

Men det var retten altså ikke enig i. I sin pressemeddelelse udtaler fogedretten:

"Det faktum, at dele af indholdet på hjemmesiden eventuelt kan betegnes som lovligt, kunne ikke føre til andet resultat, idet fogedretten lagde vægt på omfanget af de krænkelser, der sker på hjemmesiden".

Retten mener, at der sker krænkelser af ophavsrettigheder i "vidt omfang" på Grooveshark, og at det derfor er passende i medfør af infosoc-direktivet, e-handelsloven og retsplejeloven at nedlægge fogedforbud.

Betalende brugere skal ikke forvente at få pengene tilbage

3 er ikke med i teleselskabernes brancheforening TI.

Man kunne derfor formode, at resten af branchen ikke vil støtte 3s videre juridiske arbejde.

Men 3 har ikke nødvendigvis opgivet at forfølge sagen endnu.

Ifølge Berlingske overvejer 3 stadig, om man vil kære sagen til Østre Landsret.

Den beslutning skal tages inden fire uger, men det ændrer ikke på, at 3 skal lukke for adgangen nu.

Mange brugere betaler for at bruge Grooveshark, men de skal ikke forvente at få penge tilbage, når tjenesten er blokeret med en DNS-spærring.

Fogedretten mener nemlig ikke, at sagen kan udvikle sig til erstatningssager fra 3's kunder, som ikke længere har adgang - også selv om de måske har betalt for at bruge Grooveshark.

Retten mener, at "3's kunder selv overtræder ophavsretslovens regler, når de streamer musik i 3's netværk, og derfor ikke kan rette noget erstatningskrav mod teleselskabet 3, hvis adgangen til www.grooveshark.com lukkes".

Læs hele pressemeddelelsen fra fogedretten på Frederiksberg.

Rettighedsalliancen repræsenterer i alt 32 parter og foreninger. Alliancen er tidligere kendt som Antipiratgruppen.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Logistisk sagsbehandler til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job