iPad-klager tager til: Ny iPad bliver alt for varm

Den nye iPad er hot i en mere end en forstand, lyder det fra et stigende antal brugere. Test bekræfter kritikken.

Artikel top billede

I går, tirsdag, kunne vi fortælle, at der på Apples officielle debatforum er mange brugere, der klager over, at deres iPad bliver varm.

"Jeg hentede min sorte 32 GB (WiFi) fredag morgen. Så snart jeg begyndte at anvende den, kunne jeg mærke, at den blev varm. Det er ikke vildt sammenlignet med en laptop, men for en enhed som denne er det ikke særligt behageligt," skriver en bruger i Apples forum. 

De rapporter får nu opbakning fra USA's største forbrugermagasin, det anerkendte Consumer Reports, som har lavet målinger, der viser, at den nye iPad under intensiv brug bliver op til 6,6 grader celsius varmere end iPad 2. 

Det fremgår af forbrugermagasinets tests, at den nye iPad kan nå en temperatur på op til 46,6 grader celsius (116 grader fahrenheit). 

Udsat for spil-test

De højere temperaturer er målt under tests, hvor en iPad2 og en ny iPad er sat til at afvikle det grafiktunge spil Infinity Blade II i 45 uafbrudte minutter, samtidig med at de er sat til opladning.

Consumer Reports har dog også lavet en tilsvarende test, hvor to iPads ikke er sat til opladning i mens. Det har dog kun begrænset indflydelse på udfaldet - her blev temperaturen målt på den nye iPad målt til at være på 45 grader.

Forbrugermagasinet nævner dog, at selvom varmen tydeligt kan mærkes, når iPad'en bliver holdt i hånden, så er temperaturen ikke så høj, at det føles brændende eller direkte ubehageligt, når den holdes i hånden i kortere i perioder.

Begge test blev udført i et lokale med luft temperatur på 22 grader. Apple fraråder, at iPad'en bliver brugt i omgivelser, hvor lufttemperaturen overstiger 35 grader.

Consumer Reports undersøgelse er ikke den eneste, der viser, at den nye iPad bliver varmere end de tidligere versioner. En lignende test udført at den hollandske side Tweakers.net viser samme tendens.

I Tweakers test, hvor iPaden dog bliver udsat for knap så krævende udfordringer, er temperaturen på den nye iPad målt til 33,6 grader celsius, mens en iPad 2 blev 28,2 grader varm.

Apple svarer på kritik

Sagen om de varme iPads, ser dog ikke ud til at give Apple sved på panden.

I løbet af de første fire dage, har den calforniske virksomhed solgt mere end 3 millioner nye iPads, og Apples svar på kritikken er dog også relativ kølig.

Til den amerikanske tech-blog All Things D, meddeler Apples PR-medarbejder Trudy Muller, at iPad'en opererer inderfor Apples temperatur-krav, og hvis kunder oplever problemer, opfordres de til at kontakte Apples skadeservice, AppleCare.

Læs også:

Her er 5 grunde til, at du ikke skal købe den nye iPad

Gadget-eksperter er vildt begejstrede over ny iPad-skærm

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S