Derfor er din it-chef så lunken overfor mobility

Sandsynligvis mener din it-chef, at mobility er en vækstfaktor. Alligevel gider han ikke rigtigt gøre noget ved det.

Artikel top billede

Læs også:
It-chefer: Mobil-revolution lige så vigtig som internettet

Derfor svækker mobile medarbejdere sikkerheden

Forbruger-gadgets skaber kaos i virksomhederne

Mobil-revolutionen er over os. 

Virksomhederne oplever en stigende invasion af tablets og smartphones, og de mange mobile enheder giver it-cheferne alvorlige udfordringer

For selvom fire ud af fem it-chefer ser nye vækstmuligheder, er kun to af dem parate til at udnytte de mange nye muligheder, der følger i kølvandet på mobility-bølgen.

Det viser en undersøgelse, som NNIT har foretaget blandt danske it-beslutningstagere.

"Undersøgelsen blev udarbejdet ud fra en antagelse af, at det er et hot område", fortæller NNIT's teknologidirektør Karsten Fogh Ho-Lanng.

Undersøgelsen viser, at mobility er et område, som virksomhederne ser som et investeringsområde, men de er måske ikke helt parate, for de kan ikke finde ud af, hvilket problem, de skal løse endnu, mener han.

Forskellige definitioner

Karsten Fogh Ho-lanng påpeger, at mobility bliver defineret på forskellige måder, alt efter hvem der bliver spurgt.

"Nogle folk mener, at mobility-opgaven bliver løst ved, at man vi har en mobiltelefon, og der er nogle apps på den." 

"Der skal så være en eller anden form for management. Det bliver meget specifikt relateret til mobiltelefoner, og nogle gange også til tablets," siger han.

Det er dog ikke teknologien, det skal handle om, når der tales mobility, selvom den er en udløsende faktor, mener Karsten Fogh Ho-Lanng.

"Vi kan tale om iPad-effekten. Den er superlækker, og vi har så bagefter måttet finde ud af, hvad den kan bruges til. Hvis ikke der var kommet iPads på markedet, så var det ikke kommet til at gå så stærkt, som det har vist sig at gøre."

"Det er iPad'ens og iPhones og tilsvarende smartphones' skyld, at vi står over for den  udfordring," siger han.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S