Dansk it-iværksætter: Her er de bedste ting ved Kina

28-årige it-iværksætter fortæller om de bedste ting ved at udleve sine it-drømme i Kina.

Artikel top billede

(Foto: Picasa)

Læs også: Fra studerende til it-direktør med 40 ansatte i Kina

Du kan læse hele Niels Eskildsens historie om at tage til Kina for at studere og hvordan han endte som it-direktør for 40 ansatte i eget web-firma.

Men her ridser han de positive overraskelser op, som han er stødt ind i undervejs.

"Af positive overraskelser kan blandt andet nævnes den positive indstilling og støtte som man møder fra den kinesiske regering," lyder det Niels Eskildsen.

"Det er tydeligt at de gør meget for at skabe gode vilkår for it-virksomheder" roser it-iværksætteren landets ledelse, der ellers i andre sammenhænge får hug for dets syn på menneskeretigheder.

Gratis kontor og skattefordele

Imidlertid har Chinasoft fået tilbudt meget fordelagtige ting.

"Vi får ofte tilbud om både gratis kontorleje, skattefordele og udviklingsværktøjer mod at etablere afdelinger i andre byer."

"Dette er dog noget som vi indtil videre ikke har taget imod, men som iværksætter er det rart at vide at muligheden er der," siger Niels Eskildsen.

Han har i punktform ridset i alt frem positive ting frem ved at være it-iværksætter i Kina herunder.

Her er de fem bedste ting

Ifølge Niels Eskildsen er det herunder de fem bedste ting ved at være it-iværksætter i Kina.

- Højtuddannet arbejdskraft

- Lave lønomkostninger

- God arbejdsmoral i Kina. Folk arbejder hårdt

- Mange folk at vælge imellem når man skal ansætte

- Pulserende iværksætterliv i Beijing. Byen har en god energi og alle tænker på business.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S