CSC betaler politiet formue for at lukke Polsag-skandale

CSC og Rigspolitiet har indgået forlig om det skandaleramte Polsag-projekt.

Artikel top billede

Læs også:
Overblik: Sådan kørte Polsag helt af sporet

Rigspoliti: Derfor indgik vi Polsag-forlig med CSC

Rigspolitiet og CSC er blevet enige om afslutning af Polsag-projektet.

Forligsaftalen har ifølge parterne en samlet værdi på 136 millioner kroner.

Af en pressemeddelelse fremgår det, at Rigspolitiet får en samlet økonomisk kompensation på 40 millioner kroner, hvoraf CSC betaler 25 millioner kroner kontant.

Herudover har andre elementer i aftalen, særligt bortfald af betalingsforpligtelser, en værdi på potentielt 96 millioner kroner, lyder det.

"Jeg synes, vi har opnået en tilfredsstillende økonomisk afklaring på vores mellemværende med CSC om Polsag, der betyder, at vi igen kan kigge fremad og igangsætte arbejdet med at finde den fremtidige it-løsning til understøttelse af politiets sagsbehandling", udtaler økonomidirektør i Rigspolitiet Nikolaj Veje i meddelelsen fra politiet.

CSC glæder sig

Hos CSC glæder man siger over forligt.

"Rigspolitiet er en vigtig og betydningsfuld kunde for CSC, og vi glæder os over, at forholdene vedrørende afslutningen af Polsag nu er endeligt afklarede."

"Vi ser frem til at fortsætte det gode og langvarige samarbejde om de øvrige opgaver, vi løser for Rigspolitiet," udtaler direktør Jens Schmidt fra CSC i en skriftlig kommentar.

Skandaleramt it-system

Tidligere har justitsminister Morten Bødskov (S) kaldt Polsag for en "skandale".

Politiet har brugt op imod en halv milliard kroner på systemet, som efterfølgende blev droppet helt.

Nu er regningen så blevet gjort op, hvor leverandøren CSC altså må punge ud med mange millioner kroner.

Læs også:

Rigspoliti: Derfor indgik vi Polsag-forlig med CSC

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste hacker i Århus eller København?

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

Københavnsområdet

Københavns Universitet

Identity management specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job