Rigspoliti: Derfor indgik vi Polsag-forlig med CSC

Rigspolitiet har indgået forlig med CSC. Økonomichefen fortæller, hvad forliget betyder.

Artikel top billede

Læs også:

CSC betaler politiet formue for at lukke Polsag-skandale

Nikolaj Veje, økonomidirektør hos Rigspolitiet, hvorfor har i indgået et forlig med CSC om Polsag?

"Vi skal jo ud af Polsag. Og det var nødvendigt for at få afsluttet samarbejdet med CSC omkring dette. Alternativet havde været at gå ind i en retssag."

"Vi er nået frem til et forlig her, som begge parter jo må formodes at være tilfredse med."

Hvorfor et forlig frem for en retssag om en erstatning? 

"For vores vedkommende er det fordi, vi vurderer, at det her resultat er mindst lige så godt som en retssag kunne have resulteret i."

"Man ved jo godt, at der er store ricisi forbundet med en retssag, og der er masser af tidsforbrug. Og derfor er vi nået frem til, at det her er mindst ligeså godt.

Hvad har Polsag-projektet kostet politiet?

"Vi har tidligere sagt, at det her har samlet set været udgifter for en halv milliard kroner, hvis vi tager vores interne omkostninger med også. Det er klart, at det er rigtig mange penge."

Kan du prøve at forklare læserne, hvad der sker mellem Politiet og CSC i forhold til penge som følge af det her forlig?

"Vi har lavet en aftale med CSC, hvor vi får en samlet kompensation på 136 millioner kroner, hvor vi får de 40 millioner kroner i form af økonomisk kompensation, og så har vi nogle forligselementer, som samlet set løber op i 96 millioner kroner, som har anden karakter."

"Og det kan jeg ikke gå meget i detaljer med, men grunden til at det er beskrevet på denne måde er, at hvis vi var gået ind i en retssag eller mere oplagt havde opsagt aftalen ensidigt, så ville der følge en række betalingsforpligtelser, som vi ville skulle honorere som følge af kontrakten. Og de forpligtelser er vi sluppet ud af. Så det er omkostninger, som vi ellers skulle have afholdt."

Læs alle Computerworlds artikler om Polsag her

Nu skal CSC betale de 136 millioner kroner. Hvor kommer de sidste millioner fra?

"Jamen, de bliver afskrevet. Det er penge, som er afholdt. Så dem er der ingen steder, man kan finde."

Så det beløb mellem 136 milloner kroner og en halv milliard kroner, det er væk, som forudset af ministeren?

"Ja, det er, som det hele tiden har været aftalt. Der er ikke noget økonomisk her, der er værre, end vi forestillede os, da vi i februar stod i situationen og besluttede os for at stoppe Polsag. Snarere tværtimod."

Læs også:

CSC betaler politiet formue for at lukke Polsag-skandale

Banedanmark

IT-sikkerheds- & netværksarkitekt

Københavnsområdet

Kompasbank A/S

AI & Data Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse