Det er blevet sexet at læse it

Markant flere unge ønsker sig en it-uddannelse. Det vækker stor glæde i erhvervslivet.

Artikel top billede

Der er håb forude for de danske it-virksomheder, der i dag har svært ved at skaffe kvalificeret arbejdskraft.

Tallene over, hvilke uddannelser de unge har søgt, er netop offentliggjort, og det er fortrøstningsfuld læsning for it-branchen.

For it-uddannelserne er blandt dem, der oplever den absolut største stigning i antallet af ansøgere.

It-universitetet har fået 16 procent flere ansøgere i forhold til sidste år.

Mere end 20 procent flere unge har søgt ind på en kortere eller mellemlang it-uddannelse, og datamatiker-uddannelsen oplever en stigning på 26 procent.

Også ingeniør- og de naturvidenskabelige studier oplever væsentlig fremgang.

Det vækker glæde i it-branchen.

"Det er virkeligt opløftende at se den stigende tilstrømning til it-uddannelserne og andre tekniske uddannelser," siger direktør i DI ITEK,Tom Togsverd.

"Mange af vore medlemmer melder om vanskeligheder med at skaffe dygtige kandidater. Selv om vi først vil se de nye uddannelsessøgende på jobmarkedet om nogle år, er det opmuntrende, at tendensen med stigende antal ansøgere - og dermed den øgede interesse for at arbejde i vores branche - fortsætter. Dette er også forudsætningen for, at vi kan fastholde og tiltrække højteknologiske virksomheder i Danmark - og dermed forudsætningen for, at vi kan realisere det store vækstpotentiale, som vort erhverv repræsenterer."

Også hos Dansk Erhverv mødes tallene med jubelscener.

"It-uddannelserne er ikke kun for nørder. Fremtidens virkelighed og velstand skabes her. De danske unge har forstået, at man efterhånden bruger it overalt og til alt. På den måde er it-uddannelserne nærmest både tekniske, samfundsfaglige og erhvervsøkonomiske," siger politisk konsulent i Dansk Erhverv Morten Jarlbæk Pedersen.

"Det bedste er, at de store stigninger er sket flere af de uddannelser, hvor de unge lærer at omsætte deres viden om it til konkrete resultater i den konkrete virksomhed. Det er lige, hvad virksomhederne har brug for," lyder det fra Morten Jarlbæk Pedersen.

I alt har 80.766 unge søgt ind på en videregående uddannelse i år, og det er otte procent flere end sidste år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS