Artikel top billede

Danske it-virksomheder mangler massevis af folk

Er du dygtig nok, kan du sagtens finde et fedt job i den danske it-branche. Mere end hver tredje danske it-virksomhed har problemer med at få besat stillinger.

Finanskrise, afmatning og vanskeligheder med at skaffe job er ikke noget, der for alvor har ramt den danske it-branche.

Ifølge en ny undersøgelse fra IT-Branchen har mange danske it-virksomheder nemlig problemer med at skaffe kvalificeret arbejdskraft.

Mere end hver tredje it-virksomhed i Danmark har således en eller flere ubesatte stillinger på grund af problemer med at finde folk, der er dygtige nok til at løfte opgaverne.

Hver 10. it-virksomhed har mere end tre ledige stillinger, som de har problemer med at få besat.

"Mangel på kvalificeret arbejdskraft er et af de største problemer for danske it-virksomheder," lyder det fra Morten Bangsgaard, direktør i IT-Branchen.

Bliver kun værre

Problemet understreges af, at dansk økonomi for tiden ikke er i topform.

IT-Branchen ser derfor en fremtid, hvor problemet kun kan blive værre - ikke mindst fordi de danske it-virksomheder i stor stil forventer, at omfanget er på vej opad.

Således forventer næsten to tredjedele af de danske it-virksomheder at ansætte nye folk i årets løb.

"Alt peger på, at problemet bliver endnu større fremover, når Danmark igen for alvor får gang i hjulene. Adgangen til højspecialiserede it-folk er afgørende, hvis vi fortsat skal skabe vækst og internationalt konkurrencedygtige it-virksomheder," siger Morten Bangsgaard.

Problemet er langt fra nyt for den danske it-branche, der traditionelt har haft svært ved at finde tilstrækkeligt med kvalificerede medarbejdere.

IT-Branchen peger på, at uddannelse og bedre muligheder for at hente udenlandske it-specialister til landet er afgørende for at løse problemet.

Læs også:

Flere og flere danskere arbejder i it-branchen.

Danske it-virksomheder: Vi mangler dygtige folk.

Middelmådige danske programmører er færdige.

ITEK: Udenlandske it-folk er uvurderlige.

It-specialister er fortsat i høj kurs.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere