Dom: Samsung skal betale milliard-erstatning til Apple

Samsung har ulovligt kopieret Apple i stor stil, lyder den klare dom.

Artikel top billede

Samsung skal betale godt en milliard dollar - 6,25 milliarder kroner - i erstatning.

Pengene skal betales til Apple, fordi Samsung ulovligt har krænket en lang række af Apples design- og teknologi-patenter i selskabets smartphones og tablet-computere.

Sådan lyder dommen fra en domstol i Californien, der dermed sætter et foreløbigt punktum for den langvarige retssag mellem de to selskaber.

De har begge beskyldt den anden part for at stjæle ideer, design og teknologi med arme og ben.

Apple havde oprindeligt forlangt 16,4 milliarder kroner i erstatning fra Samsung.

Selv om dommen kun tildeler Apple under det halve af dette beløb, er den en stor sejr det til amerikanske selskab over Samsung, der på mange måder er Apples hovedkonkurrent i markedet netop nu.

Samsung har i sagen også forlangt erstatning af Apple, men det sydkoreanske selskab fik ikke medhold i et eneste klagepunkt af den amerikanske domstol.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamledere til PETs indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Red Barnet

    IT Infrastructure Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job