Nu kommer berømte spilklassikere i HTML5

Microsoft har konverteret flere gamle Atari-klassikere til HTML5-spil.

Artikel top billede

I anledning af 40-års jubilæet for spilklassikeren Pong har Microsoft og Atari udgivet otte af de mest berømte spilklassikere i HTML5-format.

Det betyder altså, at spillene kan køre i alle aktuelle browsere som Explorer, Firefox, Chrome, Safari og andre, der understøtter HTML5 - uden at det er nødvendigt at installere Flash, Silverlight eller andre udvidelser. Kun Chrome på Android volder stadig problemer.

Men man glemmer ikke, at det er Microsoft der står bag. Kun i Internet Explorer slipper man for reklamebannere. I de andre browsere bliver der vist annoncer.

De otte spil er Combat, Lunar Lander, Missile Command, Pong, Super Breakout, Yars' Revenge, Asteroid og Centipede. Flere arkade-klassikere fra Atari's katalog skulle være på vej.

Der kommer også et udvikler-værktøj (SDK) til uafhængige udviklere, som kan bruge platformen til at skabe deres egne spil.

Microsoft har udgivet flere spil for at demonstrere muligheder i HTML5-standarden, herunder Cut the Rope.

Fordelen ved at udgive sin software som web-applikationer er, at den kan køre på alle platforme - blot der findes en browser, som understøtter standarden. Desuden slipper man for at skulle downloade og installere software.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job