Topchef: Sådan skal CSC Danmark komme på sporet igen

Interview: CSC har ikke præsteret godt nok, indrømmer topchef overfor investorerne. Derfor vil han vende firmaet med stor omstruktureringsplan. Se her hvordan.

Artikel top billede

Læs også:
Dansk CSC-regnskab: Næsten en milliard i underskud

Det er ingen hemmelighed, at det går dårlig for it-giganten CSC, der forleden offentliggjorde et regnskab på en lille milliard kroner i underskud herhjemme.

Firmaets nye topchef, Mike Lawrie, præsenterede derfor i sidste uge en omstruktureringsplan, der i løbet af de næste tre til fem år skal vende lykken for it-giganten.

Det skete på firmaets investordag, hvor ledelsen havde indbudt aktionærerne til at høre om planene for fremtiden.

Og det er nyheder, der må formodes at interessere aktionærerne, som i øjeblikket får blot cirka 3,5 kroner i udbytte for hver af deres aktier.

Med omstruktureringen vil Mike Lawrie nemlig sikre, at investorerne når op på mindst 30 kroner i løbet af perioden.

Har fundet årsager til problemer

"Der er ingen tvivl om, at firmaets seneste økonomiske præstation ikke har levet op til vores aktiver. Vi har helt sikkert ikke præsteret som vi burde. Det anderkender vi", sagde Mike Lawrie.

Men han mener, at der er gode muligheder for at fikse problemet i løbet af de næste tre til fem år med en omfattende omstruktureringsplan.

"Vi mener, at vi i løbet af de sidste måneder har fået en ret godt fat i, hvad årsagerne til de dårlige resultater har været," sagde han og pegede samtidig på, at ledelsen ikke har siddet på hænderne, men allerede er gået i gang med planen.

Reduktioner og disciplin 

For det første skal CSC ifølge topchefen ind på de områder, hvor der er bedre indtjening end i dag, for markedet har ændret sig i de sidste 10 år, sagde han.

"Fundamentet bygger på at få vores omkostningsstruktur gjort rigtig, at reducere vores kapitalkrav dramatisk, en meget bedre disciplin omkring kontraktforhandlinger og leveringer," sagde han.

Samtidig skal disciplinen skærpes omkring levering af serviceydelser, gennemsigtigheden skal øges ved at genopbygge firmaets finansielle og personalemæssige afdelinger ved at hente de rigtige mennesker ind i virksomheden, som kan rationalisere CSC.

Flere hyldevarer

Mike Lawrie slog også fast, at firmaet skal rationalisere antallet af varer på hylderne.

Han fremhævede, at CSC eksempelvis har mere end 2.000 tilpassede produkter i øjeblikket, hvilket udgør 70 procent af salget mod 30 procent standardiserede.

"Den grad af tilpasning leder til meget høje omkostninger, lavere marginer og gør det meget svært at udvikle. Derfor vil vi reducere de 2.000 produkter til noget, der nærmere er et par hundrede," sagde han, og fortalte, at han samtidig vil have vendt forholdstallet mellem de tilpassede og standardiserede produkter.

For mange chefer

Topchefen gjorde det også klart for investorerne, at han ser et sparepotentiale på op mod 11 milliarder kroner, som kan realiseres i løbet af de tre til fem år hvor omstrukturerings-planen løber.

Det skal ske ved at reducere firmaets anskaffelsesomkostninger og firmaets organisatoriske opbygning.

"For eksempel er der 12 ledelseslag mellem en kunde og mig. Jeg synes, at det er temmelig meget tilsyn i forhold til, hvad vores forretningsområde er," sagde Mike Lawrie til aktionærerne.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S