Dansk CSC-regnskab: Næsten en milliard i underskud

Det danske regnskab for CSC afslører et dundrende underskud.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

Læs også: 
CSC's nye topchef: Jeg er en problemknuser


Ny topchef i CSC Danmark: Her er min plan

Minus 968.200.000 kroner.

Sådan lyder årets resultat for CSC i Danmark i et netop aflagt regnskab for 2011/2012.

"Årets resultat må betegnes som utilfredsstillende," står der i ledelsesberetningen.

Heri fremgår det også, at det store underskud skyldes en stribe forskellige forhold i datterselskaber.

Alene Polsag-skandalen har med medført et tab på 107 millioner kroner før skat.

"Negativt resultat før skat i datterselskabet CSC Consultning Group A/S på 178,0 millioner kroner eksklusiv omkostninger til restruktering, der primært kan henføres til den afviklede TDC kontrakt", står der i regnskabet.

Konflikt og fyringer

I rækken af underskudsforhold nævnes også arbejdsmarkedskonflikten, som CSC har været igennem. Den "har medført omkostninger til underleverandører, konfliktmæglere m.v."

Ligesom der  til "restruktering af arbejdsstyrken" er afsat 239,4 millioner kroner, hvor det i øvrigt fremgår, at tilpasningerne har påvirket 488 ansatte i de tre nordiske lande.

Derudover har CSC lavet "værdireguleringer på anlægsaktiver og kontraktomkostninger" for 118 millioner kroner.

"Negative justeringer på fast pris udviklingsaftaler for fremmed regning med 284 mio. kr. indregnet efter produktionsmetoden," står der i regnskabet for CSC Computer Sciences A/S.

Underskud på underskud

Af regnskabet fremgår det videre, at CSC Norge AS og CSC Sverige AB er blevet indlemmet i det danske regnskab for CSC Computer Sciences, der altså også tæller de danske datterselskaber.

Selskabet havde sidste år et underskud på 363,8 millioner kroner. I år er egenkapitalen på 200 millioner kroner.

Andet CSC-regnskab også blodrødt

Hos CSC vil man hellere se på tallene hos et andet CSC-selskab, nemlig CSC Danmark A/S, der også netop har aflagt regnskab.

Imidlertid er tallene meget lig tallene hos CSC Computer Sciences A/S.

Således fremgår af dette årsregnskab at omsætninger på 1,6 milliarder kroner, hvilket er en tilbagegang på små 10 procent i forhold til året før.

Samtidig viser årets resultat et underskud på 894 millioner kroner. Ydermere har CSC Datalab og CSC Consultning Group begge tabt deres egenkapital.

Antallet af ansatte er faldet til 1224 fra 1332, fremgår det af dette regnskab.

CSC forklarer at årsrapporten fra CSC Danmark A/S for 2011/12 er "præget af udgifterne til omstruktureringer, og tab af nogle få, men vigtige kontrakter." 

Underskuddet skyldes således først og fremmest udgifter til flere engangsposter, som er meget lig dem beskrevet i regnskabet for CSC Computer Sciences A/S.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S