Dansk CSC-regnskab: Næsten en milliard i underskud

Det danske regnskab for CSC afslører et dundrende underskud.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

Læs også: 
CSC's nye topchef: Jeg er en problemknuser


Ny topchef i CSC Danmark: Her er min plan

Minus 968.200.000 kroner.

Sådan lyder årets resultat for CSC i Danmark i et netop aflagt regnskab for 2011/2012.

"Årets resultat må betegnes som utilfredsstillende," står der i ledelsesberetningen.

Heri fremgår det også, at det store underskud skyldes en stribe forskellige forhold i datterselskaber.

Alene Polsag-skandalen har med medført et tab på 107 millioner kroner før skat.

"Negativt resultat før skat i datterselskabet CSC Consultning Group A/S på 178,0 millioner kroner eksklusiv omkostninger til restruktering, der primært kan henføres til den afviklede TDC kontrakt", står der i regnskabet.

Konflikt og fyringer

I rækken af underskudsforhold nævnes også arbejdsmarkedskonflikten, som CSC har været igennem. Den "har medført omkostninger til underleverandører, konfliktmæglere m.v."

Ligesom der  til "restruktering af arbejdsstyrken" er afsat 239,4 millioner kroner, hvor det i øvrigt fremgår, at tilpasningerne har påvirket 488 ansatte i de tre nordiske lande.

Derudover har CSC lavet "værdireguleringer på anlægsaktiver og kontraktomkostninger" for 118 millioner kroner.

"Negative justeringer på fast pris udviklingsaftaler for fremmed regning med 284 mio. kr. indregnet efter produktionsmetoden," står der i regnskabet for CSC Computer Sciences A/S.

Underskud på underskud

Af regnskabet fremgår det videre, at CSC Norge AS og CSC Sverige AB er blevet indlemmet i det danske regnskab for CSC Computer Sciences, der altså også tæller de danske datterselskaber.

Selskabet havde sidste år et underskud på 363,8 millioner kroner. I år er egenkapitalen på 200 millioner kroner.

Andet CSC-regnskab også blodrødt

Hos CSC vil man hellere se på tallene hos et andet CSC-selskab, nemlig CSC Danmark A/S, der også netop har aflagt regnskab.

Imidlertid er tallene meget lig tallene hos CSC Computer Sciences A/S.

Således fremgår af dette årsregnskab at omsætninger på 1,6 milliarder kroner, hvilket er en tilbagegang på små 10 procent i forhold til året før.

Samtidig viser årets resultat et underskud på 894 millioner kroner. Ydermere har CSC Datalab og CSC Consultning Group begge tabt deres egenkapital.

Antallet af ansatte er faldet til 1224 fra 1332, fremgår det af dette regnskab.

CSC forklarer at årsrapporten fra CSC Danmark A/S for 2011/12 er "præget af udgifterne til omstruktureringer, og tab af nogle få, men vigtige kontrakter." 

Underskuddet skyldes således først og fremmest udgifter til flere engangsposter, som er meget lig dem beskrevet i regnskabet for CSC Computer Sciences A/S.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

Datadesigner

Nordjylland

Djøf

Data Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura