Teleselskab dropper Skype-gebyr: Har en ny plan

Tele-gigant har droppet planerne om at kræve et ekstra gebyr for IP-telefoni på mobilnettet. Nu skal en ny forretningsmodel hente pengene hjem.

Artikel top billede

Læs også:

Danske teleselskaber klar til at spærre for Skype

TeliaSonera vil kræve penge for Skype-gebyr

Her er de danske teleselskabers planer for Skype-gebyr

Telegiganten TeliaSoneras meget omdiskutterede planer om at opkræve ekstra penge for tjenester som Skype på mobilnettet er nu definitivt lagt i graven.

TeliaSonera bebudede ellers tidligere på året, at selskabet ville til at tage penge for Skype-samtaler og lignende IP-telefoni på mobilnetværket.

Men trods planerne ser det nu ud til, at den voldsomme debat om Skype-afgiften har fået svenskerne til at trække i land.

"Det blev for kompliceret at kommunikere til kunderne," forklarer Linda Timsäter, kommunikationschef i TeliaSonera, til Computersweden.

Pengene skal stadig hentes hos kunderne

I stedet har svenskernes svar på TDC nu valgt en anden strategi.

"Det er mere enkelt at lade IP-telefoni indgå i abonnementet. Vi ønsker, at det skal være enkelt for kunderne," siger Linda Timsäter.

Ifølge vores svenske søstermedie betyder de droppede gebyr-planer, at prisen på selskabets data-abonnementer generelt er steget.

Kommunikationschef Linda Timsäter peger på, at det drejer sig om op til 30 kroner ekstra om måneden eller 360 kroner om året.

Computerswedens beregninger viser, at det vil kunne give en ekstraindtægt på op imod 200 millioner svenske kroner ekstra om året.

TeliaSonera har blandt andet forsøgt sig med Skype-afgiften på det spanske marked, men det blev ingen kommerciel succes, skriver ComputerSweden. 

Spanien var ellers tænkt som et første forsøg på at etablere den nye IP-telefoni-afgift, hvorefter andre lande, herinblandt Danmark, kunne komme på tale.

Skype-gebyr i Danmark?

Det var på Telias pressemøde på Mobile World Congress i februar, at administrerende direktør Lars Nyberg meddelte, at det skulle koste ekstra penge at anvende IP-telefoni på mobildata-netværket.

"80 procent af vores omsætning kommer fra samtaler, og det er vi nødt til at beskytte. Hvis vi siger, at samtaler er gratis, så er den her virksomhed ødelagt. Sammen med alle andre operatører."

Lars Nyberg lagde vægt på, at TeliaSonera har en tradition for at være tidligt ude med nye tiltag, der gør op med eksisterende tilstande på markedet.

Og selvom selskabet ikke er dominerende her i Danmark, og dermed ikke kan diktere udviklingen på samme på som i Sverige, så mente Lars Nyberg, at betaling for IP-telefoni er en nødvendighed alle vegne.

"Selvfølgelig skal vi tage penge for VOIP. Det vil selv Danmark finde ud af," lød det fra topchefen.

Mødt med hård kritik

Reaktionen fra Forbrugerrådet her i Danmark var ganske voldsom

"Det, de har gang i her, er et eklatant brud på netneutraliteten," sagde Martin Salamon, chefkonsulent i Forbrugerrådet, til Computerworld.

TDC, Telenor og 3, der også udbyder mobile bredbåndsløsninger i Danmark, forklarede efterfølgende til Computerworld, at de ikke ville afvise idéen, men omvendt heller ikke var på vej med konkrete tiltag.

Ikke desto mindre viste det tidligere i denne måned, at de danske teleselskaber har i al stilhed har gjort klar til at blokere for den gratis brug af Skype ved at ændre standardbetingelserne.

Læs også:

Danske teleselskaber klar til at spærre for Skype

TeliaSonera vil kræve penge for Skype-gebyr

Her er de danske teleselskabers planer for Skype-gebyr

Hård kritik: Skype-gebyr kan kvæle internettet

Dansk teleindustri splittet om gebyr på IP-telefoni

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S