SE: Stofa-køb er et frontalangreb på TDC

Vi må erkende, at det ikke er gået hurtigt nok med at få tv-kunderne om bord i Waoo, lyder det fra SE, der vil ramme TDC's guldæg, Yousee.

Artikel top billede

Foto: Kirstine Kloster Andersen. Niels Duedahl er direktør hos SE.

Læs også:

Syd Energi køber Stofa

Fiberselskab: Derfor vælter kunderne ind hos os

Med meldingen om fiberselskabet SE's køb af Stofa her til morgen, er der for alvor sket en oprustning i kampen om TV-markedet.

Og SE's direktør Niels Duedahl lægger da heller ikke skjul på, at købet er en intensivering af kampen mod TDC og det 100 procent TDC-ejede Yousee.

"Man kan sige, at TDC's 100-årige monopol på kobbernettet i Danmark blev brudt med elselskabernes fibernet. Så rykkede de bare monopolet over på tv-markedet, og det er så det, vi forsøger at ramme nu," lyder det fra SE direktør Niels Duedahl, der dog gentagne gange understreger, at købet er betinget af konkurrencemyndighedernes godkendelse foruden SE's repræsentantskab.

Det var med samme begrundelse om at opruste mod TDC, at fiberselskaberne for et par år siden valgte at gå sammen og danne alliance i produkt-og markedsføringsselskabet Waoo. Noget, der ifølge SE ikke er lykkedes helt godt nok.

"Vores intention er selvfølgelig at skabe en modvægt til de dominerende aktørerer i tv-markedet, og det gør man kun ved hjælp af volumen. Vi må erkende, at det i Waoo-alliancen ikke går hurtigt nok med at få tv-kunderne om bord," lyder det fra SE's direktør Niels Duedahl.

Vil blive på Waoo-holdet

Selv om købet af Stofa kan ligne et forsøg fra SE på at gå egne veje væk fra Waoo, afviser han, at det er tilfældet.

"Vi ønsker med alle muligheder at blive i Waoo-alliancen og opdyrke alle volumen-synergier. Dette er ikke et opgør med Waoo, tværtimod, det er et bidrag til alliancen. Men transitionen er ikke godkendt endnu, og derfor er det lige nu svært at sige, hvordan det kan folde sig ud. Vi kender heller ikke det konkurrencemæssige og regulatoriske råderum endnu," siger han.

Han ønsker ikke at kommentere på, om det er SE, der har kontaktet Ratos eller omvendt.

"Vi har fundet hinanden i et godt match," lyder svaret.

Købet kommer ifølge direktøren ikke til at have nogen konsekvenser for Stofamedarbejderne, der fysisk fortsat kommer til at arbejde ud fra kontorerne i Horsens.

"Vi har to meget ambitiøse vækstcases, over de næste par år skal begge tv-divisioner have vækstet deres forretning og lønsomhed meget markant, og det er det, vi har fokus på. Det er en vækstcase, det er ikke en rationaliseringscase," lyder det fra Niels Duedahl.

På spørgsmålet om i hvilken grad han forventer konkurrence-myndighederne kan vise sig at blive en udfordring, er svaret anderledes fåmælt:

"Det har vi ingen kommentarer til," svarer han.

Indgriben fra konkurrencemyndigheder har tidligere spændt ben for gennemførelsen af en handel for Stofas ejer, Ratos. Sidste sommer måtte Ratos nemlig opgive en handel med Telenor om at købe Canal Digitals kabel tv-forretning på grund af en forventet indgriben fra konkurrencemyndighederne.

Læs mere om det her.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks