Sms'ens afløser vinder frem: Kan ramme teleselskaberne

Sms'ernes afløser er en tikkende bombe under teleindustrien. Kom ind i kampen, lyder budskabet fra telegigant.

Artikel top billede

Læs også:
Dit mobilnummer forsvinder snart - det får du i stedet

Vores mobiltelefoner har i et godt årti fungeret som sms-maskiner ved siden af telefonsnakkeriet.

Men nu bliver der for andet år i træk sendt færre beskeder via telefonernes short message service.

I Danmark toppede antallet af sms'er i første halvår af 2010 med godt 6,6 milliarder afsendte beskeder.

I dag - to år efter - er der "kun" 5,7 milliarder afsendte sms'er i første kvartal af 2012 ifølge Erhvervsstyrelsens halvårlige telestatistik.

Det svarer til et fald i afsendte sms'er på 14 procent.

Tal gratis med apps

Betyder det så, at vi sender færre beskeder over mobiltelefonen?

Nej, slet ikke.

For med en kraftig stigning i mobiltelefonernes dataafsendelser er sms-maskineriets afløser måske på trapperne i form af apps med tekstprogrammer som Whatsapp og diverse chattjenester som eksempelvis Facebook, der kører på ren, rå data.

Det betyder, at telekommunikationen er gratis, når først kunden har betalt for sit dataabonnement.

Senest har det franske teleselskab Orange med en årlig omsætning omkring 340 milliarder kroner i denne uge fortalt om en kommende gratis app, der kan sende beskeder.

Oven i købet kan app'en også lade kunderne tale gratis eller kommunikere over video via datanetværket som en direkte konkurrent til tjenester som Skype og Viber.

Det skriver Reuters.

Kom ind i kampen

Tjeneste fra Orange hedder 'Libon' og projektet er styret af Gilles Corbett, som opstiller en noget dystopisk fremtid for telebranchen, hvis den ikke kommer ind i kampen med lignende apps:

"Situationen er meget simpel: Enten leverer du de mest efterspurgte tjenester, ellers vil dine brugere skifte til noget andet. Hvad er alternativet?" siger Gilles Corbett ifølge Reuters i kølvandet på den spritnye Libon-service.

Du kan snart ringe til alle tjenester

App'en kan hentes til iPhones, hvor den er gratis, mens der tages betaling for transskriberinger af voicemails og mail-kopier af voicemails. Tjeneste vil i starten af 2013 blive lanceret til Android-smartphones.

Andre telegiganter som spanske Telefónica med 'Tu Me' og Deutsche Telekom med sin 'Bobsled'-tjeneste har tidligere lanceret lignende tjeneste.

Også Vodafone, China Mobile og AT&T arbejder på at udvikle de såkaldte 'rich communications suites'.

På vej med standarder

Et af problemerne med de mange datatjenester fra forskellige software-selskaber og teleoperatører har været manglende standarder.

Det betyder, at en Skype-bruger eksempelvis ikke kan ringe til en Libon-bruger.

Derfor er den den europæiske telekommunikationsindustri  GSMA ifølge Reuters i gang med at få standardiseret kommunikationssuiterne.

Det betyder, at kunder fra eksempelvis Oranges og Telefönicas datatjenester kan ringe og tekste hinanden på tværs af operatør- og smartphone-navne.

Tidligere har danske teleeksperter over for Computerworld fortalt om denne udvikling med databårne tjenester som afløser for tale- og sms-services, der alt andet lige vil betyde billigere og mere gennemskuelige tele/data-abonnementer.

Det vil også betyde, at dit ottecifrede telefonnummer en dag forsvinder.

Det kan du læse mere om her.

Læs også:
Dit mobilnummer forsvinder snart - det får du i stedet

Her er tallene: Danskernes mobile dataforbrug stiger voldsomt

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest