BlackBerry-boss: Vi har kun én chance tilbage for at overleve

Research In Motion er på trapperne med sit nye og komplet redesignede Blackberry 10-styresystem. Det bliver helt afgørende for virksomhedens fremtid, erkender direktøren.

Artikel top billede

Læs også:

Her er de største udfordringer for ny Blackberry-boss

Falder bagud: Så dårligt går det for Nokias smartphones

Selvom salget af smartphones fortsætter den vilde vækst, er det langt fra alle producenter, der har det lige let.

Det kommer ikke mindst til udtryk hos finske Nokia og canadiske Research In Motion, der står bag BlackBerry.

Sidstnævnte har tidligere været den foretrukne løsning i mange virksomheder på grund af de mange erhvervsrettede funktioner, men de senere år har været hårde ved selskabet.

Thorsten Heins, der i januar overtog styringen i Research In Motion, er da heller ikke bleg for at erkende, at virksomheden skal til at præstere bedre på det stærkt konkurrenceprægede marked.

Research In Motion er på trapperne med sit nye Blackberry 10-styresystem og nye smartphones, og det bliver helt afgørende for selskabets mulighed for at overleve, erkender Thorsten Heins i et interview på The Verge.

"Et afgørende punkt for virksomhedens fremtid," siger Thorstens Heins, der også kommer med en klar erkendelse: "Vi har dette ene skud."

I den seneste Gartner-opgørelse over de forskellige smartphone-platformes markedsandele ligger Blackberry på 5,3 procent. Sidste år var markedsandelen 11 procent.

Det skal være en wow-oplevelse

I interviewet med The Verge fortæller Thorsten Heins blandt andet, hvorfor lanceringen af den nye platform er blevet udskudt, så den først rammer markedet den 30. januar i 2013.

Han forklarer blandt andet, at selskabet er startet helt forfra med sin platform, og at der således ikke bare er tale om en almindelig opgradering.

"Vi har bygget en helt ny platform. Intet i Blackberty 10 har noget at gøre med det, der findes i Blackberry 7," siger han i interviewet, der kan ses herunder.

"Du har brug for tid til at få det på plads, du har brug for tid til at polere på det. Når det rammer markedet, vil jeg have, at det skal være en wov-oplevelse for brugerne," siger Thorsten Heins til The Verge. 

Se interviewet her:

Se demonstration af Blackberry 10

Læs også:

Her er de største udfordringer for ny Blackberry-boss

Falder bagud: Så dårligt går det for Nokias smartphones

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S