Nødløsning på vej til dagpenge-truede it-folk

Fagforbund kæmper mod uret for at nå at oprette en helt ny akut it-uddannelse til it-folk, der står til at miste deres dagpenge.

Artikel top billede

Læs også:
Det betyder Akut-pakken for it-ansatte

It-folk, som står overfor at falde ud af dagpengesystemet, kan måske redde huset, hvis de starter på en helt ny akut-uddannelse som bliver tilpasset it-folk.

Uddannelsen skal tilbydes uafhængigt af formue og eventuel ægtefælle indkomst.

Det er foreløbig it-fagforbundet Prosa og Dansk Metal, som arbejder på højttryk med at have den nye uddannelse klar.

På uddannelsen kan folk få tilbudt undervisning på Erhvervsakademiet København og forhåbenligt i Århus med et kontanthjælpslignede beløb til de studerende.

Det fortæller Mikkel Nonboe, der er forbundssekretær i Prosa.

"Vi vil oprette uddannelser til dem, der står og falder ud af systemet," siger han.

Giver penge og ETCS-point

Det er akutpakken der gør det muligt for fagforbundene at oprette uddannelserne.

Ved tilmelding til uddannelserne bliver det muligt for de studerende at fortsætte i dagpengesystemet et halvt år ekstra, hvis de melder sig til en offentligt anderkendt uddannelse.

Og det er netop sådan en, fagforbundet Prosa er ved at oprette.

Der er en lang række krav til uddannelsesforløbet som skal opfyldes. Eksempelvis skal de studerende optjene ETCS point og kurserne må kun være udbudt indenfor offentlige uddannelsessteders normale repertoire.

"Vi ser på, om man kan hive enkelt moduler ud af allerede eksisterende uddannelser og sammensætte dem til et forløb, der er faldet ud af dagpengesystemet," siger forbundssekretæren.

Kun faldne kan søge 

Optagelseskriteriet på den nye uddannelse er enkelt.

Ansøgerne skal være faldet ud af dagpengesystemet efter første januar, fortæller Mikkel Nonboe.

De studerende modtager efter seks måneder et kursusbevis på at de har optjent 30 ETCS-point i eksempelvis fagene softwarekonstruktion og forretningsorienteret kundemarketing.

Uddannelsen svarer ifølge forbundssekretæren til professionsbachelor.

Sådan bliver uddannelsen konstrueret

Uddannelsen bliver konstrueret indenfor akut-pakke forligets snævre rammer, som Mikkel Nonboe kalder dem.

Det mener Prosa, er ærgerligt.

Problemet er nemlig, at private kursusaktører ikke må være en del af uddannelsen. Og det udelukker stort set alle de certificeringer, fordi offentlige uddannelsessteder ikke må tilbyde produktspecifikke uddannelser.

"Vi havde helst set, at man også tog de private aktører med af hensyn til certificeringer. For det er altså bedre at have en Sharepoint-certificering i it-branchen end bare en softwarekonstruktør-diplomuddannelse," siger Mikkel Nonboe.

Han fortæller, at Prosa vil forsøge at få ændret regelsættet inden uddannelsesstarten sådan, at også de for it-faget vigtige certificeringer bliver en mulighed.

"Vi er ikke færdige. Men vi har en forhåbning om kursusstart den anden februar 2013, " siger han om arbejdet på den nye uddannelse.

Ikke plads til alle på første semester

Samtidig håber Prosa at få både flere fagforbund og uddannelsesaktører med i samarbejdet om akut uddannelsen inden for it.

Prosa alene har 190 medlemmer, som falder ud af dagpengesystemet inden for det første kvartal af 2013.

Men folk falder ifølge forbundssekretæren løbende ud af dagpengesystemet, og det kan gøre det til et puslespil at få nok folk på holdene.

Venter på flere forbund

Prosa planlægger i øjeblikket at starte to hold af 30 deltagere, men det er afhængigt af, hvor mange der ønsker at tilmelde sig, siger Mikkel Nonboe.

Han fortæller, at Prosa dog barsler med på længere sigt at oprette flere hold, hvis det bliver nødvendigt, og hvis flere fagforbund vil deltage.

Han ser behovet for uddannelsen som et tegn på, at der slet ikke er nok akut-job endnu.

"Det her viser, at der i stedet er behov for jobskabelse. Vi vil presse akut-pakken til det maksimale, men der er slet ikke akutjob nok," siger han.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Csis Security Group A/S

Senior Software Engineer

Københavnsområdet

TV2

iOS udvikler til TV 2 Teknologi

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S