Det vil akutjob-aftalen betyde for it-folk

It-fagboss glæder sig over akutjob-plan. Se her, hvad planen kommer til at betyde for it-folk.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

"Det er et konkret initiativ. Og det vil formentlig også sætte fokus på ledighed på en anden måde end hidtil."

Sådan siger it-fagboss hos Prosa, Niels Bertelsen om politikernes plan om akutjob, som fagforbundet hilser velkommen, fordi forslaget løfter de lediges situation på en anden måde end akutpakken gjorde.

Prosa har omkring 100 medlemmer som risikerer at stå uden dagpenge i den nærmeste tid.

"Det positive element er, at man vil sætte fokus på ledighedsdelen. Hvor man kunne have en formodning om, at det vil være en barriere for arbejdsgiverne at ansætte en langtidsledig, så får man nu en tilskyndelse til at gøre det," siger han.

Han peger på det konkrete tilskud 25.000 kroner til private virksomheder, der ansætter en langtidsledig i mindst 12 måneder.  

"Dermed vil virksomheden fokusere på at tage en langtidsledig, fordi vedkommende kommer ind med tilskud," siger han.

Bliver 25.000 kroner værd

Aftalen om akutjob er indgået mellem regeringen, Dansk Arbejdsgiverforening (DA), KL og Danske Regioner og skal skaffe 12.500 jobs.
 
Det offentlige har lovet at skaffe 5.000 jobs, som gives med fortrinsret til dagpengetruede, mens DA lover at finde 5.000 job. Forventningen er at finde 2.500 akutjob mere i det øvrige private erhvervliv. 

Aftalen forventes at koste det offentlige 115 millioner kroner, som skal betales af næste års finanslov.

Men der er også malurt i bægeret, mener Niels Bertelsen. For uden vækst fordeler man bare ledigheden i stedet for at fordele arbejdet, fortæller han.

"Hvis ikke der kommer en vækstpakke ved siden af, så flytter man jo bare arbejdsløsheden. Så der skal på en eller anden måde også skabes grobund for vækst, for at vi kan tro på, at initiativet vil være holdbart," siger han.

Han medgiver, at akutjobs kan redde nogle fra at falde ud af dagpengesystemet næste år, men om der kommer en langtidseffekt, er sværere for ham at se.

Har svært ved at se akutte it-job

Han vurderer ikke umiddelbart, at regeringens plan giver mere arbejde, men i stedet en anden fordeling af arbejdsopgaverne uden supplement fra andre tiltag.

Han har også svært ved at se hans medlemmers job og andre højtuddannedes job, eksmepelvis akademikere, blandt akut job. Alligevel er han positiv.

"Det er et konkret initiativ som har været savnet i denne sammenhæng, og det bemærkelsesværdige er, at arbejdsgiverne er gået med. Det giver en større tro på at det her kan udmønte sig til noget konkret," siger Niels Bertelsen.

Han fortæller, at Prosa allerede er i gang med at kontakte arbejdsgivere, og akutjob bliver et ekstra redskab i den medbragte værktøjskasse.

Blot er han bekymret over, at forslaget først træder i kraft den 1. november. Og det bliver meget snært at redde de første, fordi der næppe sker så meget den første uge, mener han.

"De første få ledige begynder at ryge ud af systemet allerede i november og december, og kommer så i klumper hen over foråret," siger han.

Annonce

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Network engineer - Datacenter & Automation

Københavnsområdet

AL Sydbank

Afdelingsleder til AI Udvikling

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S