Apples vilde aktie-succes klinger af: Måske har selskabet toppet

ComputerViews: Først steg Apple-aktien helt vildt og tovligt - men hov, hvad er det lige, der er sket de seneste tre måneder?

Artikel top billede

Læs også:

Apples mægtige tablet-imperium kan ramle sammen

iPhone-magien krakelerer: Nu har Nokia chancen

Banker i vejret: Apple sætter ny fantastisk rekord

iPad 3: Derfor gider Apple ikke være innovativ

Efter regnskab: Apple jordens dyreste firma i få timer

ComputerViews: Det måtte vel komme - et knæk på Apple-kurven, der bare er gået op og op i lang tid efterhånden.

Men knækket er faktisk ganske betydeligt, når man nærstuderer Apple-aktiens udvikling over de seneste tre til fire måneder.

Vidste man ikke bedre, kunne man tro, at der var tale om et selskab i krise. 

Det kan man dog næppe kalde Apple, men faktisk har de seneste tre til fire måneder ganske hårde for det ellers så succesrige selskab. 

Da Apple-aktien lå på sit højeste den 19. september sidste år, lå den på 702 dollars. I går, den 7. januar, blev den handlet til "blot" 523 dollars på Nasdaq-børsen.

Udviklingen ses i figuren til højre, hvor man også kan se, hvordan Apple-aktien klarer sig sammenlignet med Google, Microsoft og Nasdaq-aktierne (mørkegrøn) i det hele taget (klik for stor størrelse).

Sådan går det for Apple

Det var netop i september, at Apple lancerede iPhone 5, og selvom selskabet måneden efter også præsenterede både nye Macs og den nye iPad Mini, har det ikke været nok til at holde aktiekursen oppe.

Tim Cook har ellers leveret imponerende økonomiske resultater i det halvandet år, han har været administrerende direktør i Apple.

På produktsiden har Apple så til gengæld haft et par uheldige sager med blandt andet selskabets egen kort-tjeneste og batteriproblemer i iPhone, ligesom der er gået en del energi til at kæmpe mod Samsung i retten om diverse patent-spørgsmål. 

Samtidig møder både iPhone og iPad i stigende grad konkurrence fra Android-produkterne og de nye Windows 8/RT og Windows Phone-produkter.

Hvor er Apples nye monster-hit?

Selvom der går mange rygter om både et Apple-fjernsyn og et Apple-ur, er ingen af delene endnu blevet lanceret.

Der er derfor mange, der mener, at Apple trænger til at forny sig. At selskabet har brug for den der nye dims, der kan få forbrugerne til at gå gadget-amok. 

Nu er der så også analytikere, der mener, at Apple er på vej med nye iPhones i andre størrelser og farver. Men det er ikke noget, vi rent faktisk har set noget til endnu fra Apples side. 

Alt dette er en del af forklaringen på, hvorfor aktiekursen er faldet så markant over de sneste måneder - og så naturligvis at kurs-stigningen måtte få en ende på et tidspunkt.  

Apple stadig et selskab med enorm succes

Selvom Apple-aktien har haft nogle hårde måneder, har Apple stadig masser af succes som selskab.

Den nuværende aktiekurs 523 er lavere, end den kurs 702, der var tilfældet for nogle måneder siden - men stadig betydeligt højere end den kurs 421, der var tilfældet i januar sidste år. 

Og Apple tjener også stadig styrtende med penge.

I 2012-regskabet nåede selskabet op på en omsætning på 900 milliarder kroner og en indtjening på 240 milliarder kroner. Det er på alle måder nogle helt vilde resultater, som får konkurrenterne til at blive grønne af misundelse.  

Tim Cook blev chief operating officer i 2007 efter at have været en del af Apple siden 1998.

Han afløste Steve Jobs som CEO, mens Jobs var under behandling.

I august 2011 tog Tim Cook permanent over som CEO.
Steve Jobs døde den 5. oktober 2011.

Læs også:

Apples mægtige tablet-imperium kan ramle sammen

iPhone-magien krakelerer: Nu har Nokia chancen

Banker i vejret: Apple sætter ny fantastisk rekord

iPad 3: Derfor gider Apple ikke være innovativ

Efter regnskab: Apple jordens dyreste firma i få timer

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    PensionDanmark

    AI Automation Engineer

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    IT-udvikler til PensionDanmark

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Chef Enterprise Arkitekt i PET - Form PET's Digitale Fremtid

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S