Tysk domstol ophæver forbud mod Samsung-tablet

Samsung må alligevel godt sælge tablets i Tyskland. De ligner ikke længere iPad, fastslår domstol. Patentkrigen raser mellem elektronikgiganterne Apple og Samsung.

Artikel top billede

Læs også:
Her er billederne: Apples hemmelige Sony-kopier

Apple: Samsung skylder os et tocifret milliardbeløb

Tysk appel-ret siger 'nein' til Samsungs Galaxy Tab

Apple blev i går nægtet et forbud mod salg af Samsung Galaxy Nexus og de tilpassede Galaxy Tab 10.1N ved en domstol i München.

Patent-tvisten handler blandt andet om scrolling, oversættelse af dokumenter, skalering og rotation på en touch-skærm, skriver Macworld.

Apple tabte i februar en retssag om samme patent, hvor en lavere-rangerende regional domstol i München anså patentet for ugyldigt, fordi det ikke indeholdt noget nyt.

Tilfredshed hos Samsung

Apple appellerede dengang  dommen, men den regionale domstol stadfæstede i går afgørelsen.

Det fortæller Philipp Stoll, der er talsmand for den regionale domstol i München, til Macworld.

Samsung udtrykte tilfredshed med dommen, som bekræfter firmaet i, at Galaxy Nexus, Galaxy Tab 10.1N og Galaxy Tab 10.1N WiFi ikke krænker Apples patenter.

"Apple har forsøgt at begrænse forbrugernes valg og hæmmer innovation gennem deres overdrevne og mangelfulde, juridiske argumenter. På trods af Apples juridiske angreb mod vores brugergrænseflade, vil vi fortsætte med at videreudvikle og indføre produkter, som forbedrer tilværelsen for de tyske forbrugere," lyder det i en erklæring fra den sydkoreanske elektronikgigant.

Apple har ifølge Macworld afvist at kommentere rettens afgørelse.

Justeret tablet krænker ikke længere Apple

I en sag, der drejer sig om design, fik Apple i tirsdags indført et europæisk forbud mod Galaxy Tab 7,7 af den regionale domstol i Düsseldorf, da retten konkluderede, at Samsungs tablet lignede iPad for meget og dermed krænkede Apples design-rettigheder.

Retten besluttede dog i tirsdags, at Galaxy Tab 10.1N er ændret tilstrækkeligt og ikke længere krænker Apples design-rettigheder.

Samsungs Galaxy Tab 10.1N er en justeret udgave af den oprindelige Tab 10,1, der blev anset for at krænke Apples design-rettigheder i Tyskland og derfor efterfølgende blev forbudt i landet.

Derfor har domstolen i Düsseldorf nu tilladt, at Galaxy Tab 10.1N kan sælges lovligt i Tyskland.

Læs også:
Her er billederne: Apples hemmelige Sony-kopier

Apple: Samsung skylder os et tocifret milliardbeløb

Tysk appel-ret siger 'nein' til Samsungs Galaxy Tab

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Erfaren softwareudvikler i Center for CNE-Operationer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect