Intel sænker strømforbruget i ultrabooks

Så er der nyt om de kommende processor-generationer fra Intel.

Artikel top billede

På CES i Las Vegas har Intel præsenteret sine kommende processorer, hvor strømforbruget er sænket helt ned til 7 watt. Den nye processor-generation Haswell kommer i løbet af 2013. Det er den fjerde generation af Intels Core-serie og denne gang er strukturbredden på 22 nanometer. Det betyder højere ydelse samtidig med at chippen bruger mindre strøm.

Til efteråret kommer de første tynde ultrabooks med Haswell. Intel har udvidet kravene til ultrabook-producenterne. Fremover skal de bruge touchskærme i deres computere, og Intel lægger også vægt på teknologier som ansigtsgenkendelse, eye-tracking og bevægelses-styring, som skal bruges til at betjene computerne.

Intel viste et færdigt koncept kaldet "North Cape", som illustrerer hvordan fremtidens ultrabook kan se ud. Det er en kombination af et tastatur-dock og et aftageligt touch-display/tablet. Når de er forbundet, fungerer det som en bærbar computer. Men skærmen kan også fjernes og bruges som en tablet. Hele enheden vejer 850 gram og har en tykkelse på 10 mm.

Skærmen måler 13 tommer, men i tablet-modus er det kun 11,6-tommer, der bruges til at vise skærmbilledet. Kanten anvendes så til at holde tablet-pc'en. Processoren sidder direkte i skærmdelen, og der er både et batteri i tastaturet og i skærmen. I ultrabook-modus holder den i 13 timer mellem opladninger, og tablet-pc'en alene skulle køre i 10 timer.

Intel vil ikke selv fremstille tablet-pc'en, men forventer at andre producenter vil bruge konceptet, som naturligvis er proppet med Intel-teknologi.

Der kommer også en ny generation af Atom-processorer, kaldet Bay Trail, som er specielt rettet mod tablet-pc'er. Her er strukturbredden også på 22 nanometer og strømforbruget er meget lavt. Flere producenter skulle være på vej med tablet-pc'er baseret på Bay Trail, der har fire kerner.

Den sidste nyhed fra Intel er en billig processor til smartphones, Atom Z2420, som skal bruges i Android-mobiler i den laveste prisklasse. Her går man især efter udviklingslande, hvor der er et stort marked for billige smartphones.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura