Her er gevinsten ved øget blokering af nettets indhold

En tættere filtrering af danskernes brug af internettet kan være til gavn for både net-udbydere og kunder.

Artikel top billede

(Foto: Anatoly Vartanov (c) 2008 / Anatoly Vartanov aka UltraONE)

Læs også: Danske internetudbydere vil indføre mere net-filtrering.

Danske internetudbydere arbejder på at indføre øget filtrering af danskernes internet-brug, hvilket du kan læse mere om her.

Indførslen af et nyt filter skal ifølge formanden for ISP Sikkerhedsforum, Torben Mellerup, være med til at sætte en stopper for den it-kriminalitet, der rammer internetudbydernes kunder.

ISP Sikkerhedsforum er en sammenslutning af en række større danske internetudbydere.

Har undersøgt mulighederne

"Vi har undersøgt mulighederne for at fange kundens trafik og lede vedkommende hen på en hjemmeside, hvor kunden bliver fortalt, at vedkommende computer er inficeret med den eller den virus," fortæller Torben Mellerup, der er formand for ISP Sikkerhedsforum.

"Det er rimelig ressourcekrævende at indføre sådan en løsning," mener Torben Mellerup.

Men det vil ikke kun være en økonomisk udgift for virksomhederne.

Filteret vil ifølge ISP Sikkerhedsforum nedbringe antallet af "abuse" mails, som de danske internetudbydere modtager fra andre udbydere.

"Hvis andre udbydere ser, at trafik fra vores netværk er relateret til internetkriminalitet, så modtager vi gerne en e-mail til den abuse-mail-adresse, der er registreret til vores ip-adresse eller range," siger Torben Mellerup og fortsætter:

"Det bliver til temmelig overfyldte mail-konti, og det skaber en masse arbejde,"

Derudover skal filteret også bruges som et værktøj til at forhindre DDoS-angreb mod internetudbyderne selv.

"Botnets er et stærkt våben, når vi snakker DDoS-angreb, og det er jo angreb, der også benyttes mod os internetudbydere." fortæller Torben Mellerup.

Sådan gør man andre steder i verden

Bruge kendt løsning

ISP Sikkerhedsrådet fremhæver, at netop walled garden-modellen allerede benyttes flittigt andre steder i verden.

"Rammes kunden af malware, bliver brugeren ledt ind i et begrænset område, hvor vedkommende via en hjemmeside får hjælp til at få renset sin computer. Det gør man eksempelvis hos flere udbydere i Tyskland," fortæller Torben Mellerup.

Han fremhæver samtidig, at walled garden-modellen er en gennemtestet og kendt model, der allerede benyttes flere steder.

"Nogle privatvirksomheder benytter også walled garden-modellen i dag. Så hvis en maskine er inficeret, så bliver adgang blokeret ud til nettet,"

Men jeres forslag skal jo gælde for alle internetudbydernes kunder, og derved får man ikke selv valget om at blive overvåget af jer?

"Det er nemlig rigtigt. Og det rejser et etisk spørgsmål, og der vil jo selvfølgelig være kunder, der siger, at det skal i overhovedet ikke blande jer i på nogen måde." afslutter Torben Mellerup.

Læs også:

Danske internetudbydere vil indføre mere net-filtrering.

Derfor har Danmark brug for endnu mere DNS-blokering.

Hvorfor DNS spærringer (også) er problematiske.

Derfor fjerner ingen de forældede DNS-blokeringer.

Venstre: Derfor er det slut med DNS-blokeringer.

Annonce

Statens IT

Teamkoordinator til databaseteam

Københavnsområdet

Patent- og Varemærkestyrelsen

Infrastrukturspecialist - byg bro mellem cloud og datacenter

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S