iPhonen har peaket - og det bliver aldrig det samme igen

Apples iPhone har rundet toppen. Nu kommer det til at blive hverdag igen, mener analytiker. Se her, hvordan det hænger sammen.

Artikel top billede

(Foto: Peter Belanger)

Profitabiliteten på smartphone-markedet har nået sit højdepunkt.

Herfra vil det begynde at gå nedad, og det vil ikke mindst kunne mærkes, når Apple fremover skal prisfastsætte de kommende versioner af iPhone.

Sådan lyder det fra mobileksperten Peter Misek.

Årsagerne til pris-presset er ifølge ham, at markedet begynder at blive mættet samt at de forskellige high-end smartphones er meget ens.

Nedadgående pres

Det kan være med til at sætte et nedadgående pres på priserne for de næste iPhone-modeller, siger han.

I et notat skriver han, at omkring to tredjedele af verdens mobil-brugere i dag har mulighed for at købe en iPhone. Og Apple har ambitioner om at udvide dette antal.

Han mener imidlertid, at Apples ellers omhyggeligt plejede image er begyndt at vise alderstegn. Eksempelvis har Samsung nu samme rating på kundetilfredshed som Apple.

Peter Misek siger, at den næste iPhone er nødt til at være billigere, hvis den skal blive det salgshit, som Apple håber på.

"Forbrugernes budgetter i de udviklings-lande, hvor smartphone-væksten vil finde sted, er langt mindre end i de udviklede lande. Og der er hård konkurrence fra low-end rivaler som Huawei, ZTE, Coolpad og Xiaomi i især Indien og Kina," skriver han.

Overordnet mener han, at iPhonens profitabilitet vil falde i 2013, mens 2012 vil stå som det indtjeningsmæssige højdepunkt for iPhonen.

Peter Misek vurderer, at profitabiliteten kan stige igen i 2014, men at den næppe vil nå samme højder som i 2012.

Læs også:

Stortest: Er Microsoft, Google eller Apple bedst?

Efter Steve Jobs er Apples innovation gået helt i stå

Derfor går dine it-produkter så hurtigt i stykker

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Finance Lead

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Financial Accounting

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

IT-teknisk profil

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job