Derfor sender netbutikker hukommelseskort i gigantiske papkasser

Hvorfor skal en usb-nøgle pakkes i en skotøjsæske?

Artikel top billede

Hvis man bestiller varer hos nogle af landets større netbutikker, modtager man af og til sin vare i en emballage, der kunne tyde på, at lagerarbejderen ikke var ved sine fulde fem, da han pakkede varen.

Små produkter pakket i overdimensionerede kasser er ikke et sjældent syn. Se to eksempler her på siden.

De store pakker er bestemt heller ikke udelukkende et dansk fænomen, hvilket du kan se på WTFpackaging.com, der samler eksempler på de mest aparte indpakninger i verden.

Men hvorfor bliver hukommelseskort, usb-nøgler og andet hardware sendt i bokse, som kunne indeholde 20 af samme vare? Og som sikkert er meget dyrere at frankere?

Robotten kan ikke håndtere småting

Hos Komplett forklarer den danske salgschef, at det primært hænger sammen med firmaets automatiserede pakkesystem.

Bestilles varen som "brev", vil den oftest blive sendt i en kuvert af bobleplast.

Men hvis man beder om at få sendt sin vare som "pakke" med levering til et pick-up-point eller via Post Danmarks pakkepost, er det altid lagerrobotten, der pakker i standardstørrelser af brune papkasser.

"Rent logistisk vil det være dyrere for os at bruge endnu mindre kasser og sætte et nyt plukkesystem op," forklarer Morten Beutelmann, salgschef hos Komplett.dk.

Se en video af robotpakke-anlægget nederst.

Den danske salgschef understreger dog, at der hele tiden arbejdes på at gøre pakningen så ressourceeffektiv og miljøvenlig som muligt på lageret, der fysisk er placeret i Sandefjord i Norge.

Nogle gange mangler viden rette størrelse

Hos Elgiganten får man også nogle gange henvendelser fra undrende kunder, der ikke forstår, hvorfor de modtager emballage af voluminøs kaliber.

Hos Elgiganten giver man ikke robotter skylden.

"Grunden til, at kunder af og til kan opleve at få en fragtemballage, der måske er større end strengt nødvendigt, er simpelthen den enkle, at vi gerne vil levere så hurtigt som muligt. Det betyder, at hvis lageret ikke har en emballage i eksakt størrelse til pakken, så tager vi den næstbedste, så vi kan få pakken sendt hurtigst muligt, og det kan af og til resultere i de lidt sjove pakkestørrelser," forklarer Frederik Danvig, kommunikationsrådgiver hos Elgiganten.

Pakkerobotten hos Komplett:

Politiets Efterretningstjeneste

Få et job i den højere sags tjeneste som sikkerhedsspecialist i PET

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

Agile QA Lead

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Flådeprogrammets Program Management Office søger en Risk Manager

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S