Intel mister terræn: Taber markedsandele med lynets hast

Især én type konkurrenter haler ind på verdens største chipselskab med stor fart.

Artikel top billede

Verdens største chip-producent, Intel, mister terræn på det store globale chip-marked.

De af Intels konkurrenter, der tidligt satsede på markedet for chip til mobile enheder, vinder ind på selskabets med forrygende hast, viser ny undersøgelse fra analysehuset IC Insights.

Ganske vist er Intel fortsat verdens største chipproducent målt på omsætning, men selskabet mister terræn til især rivalerne Samsung og Qualcomm, der udvikler og producerer chip til smartphones og tablet-computere.

Intel har først sent erkendt markedets udvikling, og er derfor i dag fortsat tung på chipsalg til pc'er, der oplever faldende salg. Det kan du læse mere om her.

I årets første kvartal solgte Intel chip for 66,4 milliarder kroner, hvilket svarer til et fald på tre procent i forhold til den samme periode i fjor.

Til gengæld steg Samsungs salg af chip med 13 procent til 45,7 milliarder kroner. Det skyldes ikke mindst øget produktion af Apples iPhone og iPad, som Samsung leverer chip til.

Det helt store hop har Qualcomm taget. Selskabet har i perioden øget sit salg af chip med hele 28 procent til et samlet chip-salg i kvartalet for 22,4 milliarder kroner.

Qualcomm leverer blandt andet sin Snapdragon-chip til mange af de nyeste smartphones som eksempelvis HTC One og visse udgaver af Samsungs Galaxy S4.

Det samlede salg af chip er steget med blot to procent i kvartalet i forhold til den samme periode sidste år.

Intel ejer i dag verdens mest komplekse faciliteter til produktion af chip. Selskabet planlægger at indlede 14-nanometer-produktion i begyndelsen af næste år.

Læs også:

Pc-markedets krise: Sådan ser fremtiden ud

Sådan overlever Intel en tid med faldende pc-salg

Det danske pc-salg sendt til tælling

Intels indtjening og omsætning styrtdykker

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos