Artikel top billede

Intel vil forære halv milliard kroner til særlig type it-firmaer

Intel står klar med en spækket pengepung og masser af dollar til virksomheder, der udvikler teknologier til fremtidens computeres evne til at genkende følelser, tale og bevægelser.

Intel sætter omkring en halv milliard kroner af til udviklingen af teknologi, der via indbyggede kameraer og mikrofoner vil gøre det muligt at styre computere med bevægelser og talte beskeder.

Selskabets klare mål er, at teknologien skal være klar til levering til kunderne i slutningen af 2014.

Pengene placerer Intel i en fond, der hedder Intel Capital Experiences and Perceptual Computing Fund.

Tiden er inde

"Enheder med menneske-lignende evner - som at se, høre og føle på næsten samme måde som mennesker - har længe været noget, der hører hjemme i science fiction. Men nu er det inde for vores rækkevidde med den seneste udvikling af computerkraft og kamera-teknologi," lyder det fra Arvind Sodhani, der står i spidsen for Intel Capital.

Pengene i fonden skal gå til blandt andet iværksætter-virksomheder og andre selskaber, der udvikler teknologier, som kan anvendes til såkaldt perceptual computing.

Det tæller blandt andet udviklingen af teknologier indenfor touch, billeder, bevægelses-genkendelse, stemme-genkendelse, følelses-genlendelse og biometrik, lyder det fra Intel.

A la Kinect

Med investeringen på i alt 100 millioner dollar vil Intel ikke mindst forsøge at komme på omgangshøjde med Microsoft, der allerede er langt med både videreudviklingen og brugen af Kinect-teknologien.

Den blev oprindeligt udviklet til spilkonsollen Xbox. Microsoft har siden hen lanceret en version af Kinect-teknologien til brug i Windows.

Det gør, at den bevægelsesfølsomme kamera-teknologi nu kan anvendes i butikker, biografer og mange andre steder, hvor der er ide i at få brugerne til at interagere med en computer.

Du kan læse mere om mulighederne her: Disse vilde ting vil dit ERP-system snart blive i stand til.

Ifølge Microsoft vil den kommende version af Kinect være udstyret med teknologi til ansigts-genkendelse og andre avancerede teknologier.

Intel meddeler, at selskabet arbejder med en række OEM-partnere på at integrere 3D-kamerateknologi i en 'række Intel-baserede enheder."

Blandt andet arbejder selskabet på at integrere ny sikkerheds-teknologi, der bygger på ansigts-genkendelse, hvor computeren skal kunne genkende brugeren via billeder taget med dens kamera og dernæst logge brugeren ind.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Customer Experience - Lad viden, overblik og data drive den gode kundeoplevelse

Er du klar til at lade dig inspirere af andres erfaringer med, hvordan du automatiserer indsatsen for at øge tilfredshed og loyalitet?

11. juni 2025 | Læs mere


CISO Challenges 2025

Styrk din virksomheds sikkerhed med avanceret Cybersikkerhed. Kom med når vi denne dag stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og diskussioner rundt om bordene vil vi blandt andet sætte fokus på, hvordan man skaber en sikker organisation med de midler, man nu engang har til rådighed.

12. juni 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Er din backup en illusion?

Én gang om måneden leverer Computerworld Events en kort Cyber Briefing. Denne gang kan du komme helt tæt på, når ScanNet stiller skarpt på din virksomheds backup- og databeskyttelsesstrategi.

16. juni 2025 | Læs mere