Intel vil forære halv milliard kroner til særlig type it-firmaer

Intel står klar med en spækket pengepung og masser af dollar til virksomheder, der udvikler teknologier til fremtidens computeres evne til at genkende følelser, tale og bevægelser.

Artikel top billede

Intel sætter omkring en halv milliard kroner af til udviklingen af teknologi, der via indbyggede kameraer og mikrofoner vil gøre det muligt at styre computere med bevægelser og talte beskeder.

Selskabets klare mål er, at teknologien skal være klar til levering til kunderne i slutningen af 2014.

Pengene placerer Intel i en fond, der hedder Intel Capital Experiences and Perceptual Computing Fund.

Tiden er inde

"Enheder med menneske-lignende evner - som at se, høre og føle på næsten samme måde som mennesker - har længe været noget, der hører hjemme i science fiction. Men nu er det inde for vores rækkevidde med den seneste udvikling af computerkraft og kamera-teknologi," lyder det fra Arvind Sodhani, der står i spidsen for Intel Capital.

Pengene i fonden skal gå til blandt andet iværksætter-virksomheder og andre selskaber, der udvikler teknologier, som kan anvendes til såkaldt perceptual computing.

Det tæller blandt andet udviklingen af teknologier indenfor touch, billeder, bevægelses-genkendelse, stemme-genkendelse, følelses-genlendelse og biometrik, lyder det fra Intel.

A la Kinect

Med investeringen på i alt 100 millioner dollar vil Intel ikke mindst forsøge at komme på omgangshøjde med Microsoft, der allerede er langt med både videreudviklingen og brugen af Kinect-teknologien.

Den blev oprindeligt udviklet til spilkonsollen Xbox. Microsoft har siden hen lanceret en version af Kinect-teknologien til brug i Windows.

Det gør, at den bevægelsesfølsomme kamera-teknologi nu kan anvendes i butikker, biografer og mange andre steder, hvor der er ide i at få brugerne til at interagere med en computer.

Du kan læse mere om mulighederne her: Disse vilde ting vil dit ERP-system snart blive i stand til.

Ifølge Microsoft vil den kommende version af Kinect være udstyret med teknologi til ansigts-genkendelse og andre avancerede teknologier.

Intel meddeler, at selskabet arbejder med en række OEM-partnere på at integrere 3D-kamerateknologi i en 'række Intel-baserede enheder."

Blandt andet arbejder selskabet på at integrere ny sikkerheds-teknologi, der bygger på ansigts-genkendelse, hvor computeren skal kunne genkende brugeren via billeder taget med dens kamera og dernæst logge brugeren ind.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job