Derfor skal vi have endnu flere ind på it-uddannelserne

Selv om der er markant ledighed blandt unge it-folk, skal der endnu flere ind på de danske it-uddannelser. Det understreger brancheorganisationerne.

Artikel top billede

Nye tal fra Prosa viser, at der stadig er markant ledighed blandt unge it-folk under 29 år. Det er øjensynligt de unge, der generelt bliver ramt hårdest, når jobmarkedet ikke går så stærkt.

Det kan du læse mere om her.

Men hos brancheorganisationerne ser man ikke ledigheden blandt de unge som et tegn på, at der skal drosles ned på it-uddannelserne.  

Både Dansk IT og IT-Branchen påpeger nødvendigheden af, at Danmark løber endnu hurtigere på it-uddannelsesområdet.

"Det er meget vigtigt, at vi har en løbende dialog om uddannelse, så de behov, der er i erhvervslivet, bliver matchet. Men der er for få, der vælger en it-uddannelse, og vores medlemmer så meget gerne, at mange flere valgte den vej fremadrettet," siger Mette Lundberg, der er direktør for politik og kommunikation hos IT-Branchen.

Hun forklarer, at medlemmerne af IT-Branchen allerede igennem flere år har arbejdet målrettet på at gøre it-karrieren mere attraktiv for unge. Her er it-universitetet et godt eksempel på en attraktiv it-uddannelse, mener hun.  

Dansk IT er også enig i, at uddannelse er et meget vigtigt område, som vi i Danmark selvfølgelig skal satse benhårdt på.

"En it-uddannet i 2013 er simpelthen bare en rigtig god uddannelse. Det er en utrolig bred uddannelse, for alle brancher har jo sådan set brug for it-kompetence. Der er bare rigtig mange stillinger, og det kommer ikke til at falde," siger Carsten Nørgaard, formand for Dansk IT.

Virksomhederne har også selv et ansvar

Mange virksomheder råber især på specialiserede it-udviklere, og her har virksomhederne allerede problemer med at rekruttere de rigtige folk.

Derfor er det i lige så høj grad op til virksomhederne selv at få skabt de specialister, der er brug for i Danmark, hvis vi skal være helt fremme i it-toget.

Virksomhederne kan ikke bare sidde og kigge ud i luften, indtil den rigtige it-profil dukker op, understreger Dansk IT.

Virksomheder skal påtage sig et ansvar

"Det er sjældent, at man møder den helt ideelle it-profil. Der er mange gode folk med en lang erfaring eller ny uddannelse klar. De er vant til at præstere og kommer tit med en masse gåpåmod. Giv dem en ny opgave, som de skal lære fra bunden, og så skal du se, hvor hurtigt det går," pointerer Carsten Nørgaard og fortsætter:

"Vi ser altså rimelig lyst på situationen. Der er bunker af ansøgninger til opslåede stillinger - både nyuddannede og erfarne folk, der er løbet tør for arbejde. Her bliver virksomhederne også nødt til at påtage sig deres ansvar, men det synes jeg også rigtig mange gør."

Svært at rekruttere de rigtige folk

Mette Lundberg er enig i, at virksomhederne også har et fælles ansvar - men påpeger, at Danmark alligevel er nødt til at fokusere hårdt på at få flere it-kompetente folk.

"Virksomhederne har jo en stor interesse i at få de rigtige og gode kompetencer ind i deres virksomheder, og her har de selvfølgelig også en stor rolle at spille i den udvikling.  Der er allerede mange virksomheder, der tager nyuddannede ind for eksempel ved hjælp af forskellige akademier og lignende," siger hun og fortsætter:

"Men vi har jo set virksomheder, der bliver nødt til at sige nej til opgaver, fordi de mangler folk. Det er selvfølgelig ikke nogen særlig god situation, for det lægger en dæmper på væksten," siger Mette Lundberg.

Hun henviser endvidere til IT-Barometeret fra 2013. Analysen peger på, at hver fjerde it-virksomhed mangler it-folk. Herudover står det åbenbart så skidt til, at 23 ud af 169 it-virksomheder har svaret, at de har haft tre eller flere ubesatte it-stillinger. 

Alt imens virksomhederne åbenbart ikke altid lige kan finde de rigtige it-profiler, er ledigheden stadig ikke noget at råbe hurra for, særligt hos de unge og ældre.

"Fordelt på alder er det tydeligt, at det er de unge, der primært er ramt af ledigheden. Både dem under 25 år samt de 25-29-årige har ligget markant over den gennemsnitlige ledighed. Siden medio 2011 har dog også de 55-59-årige haft en overledighed," meddeler Prosa. 

Læs også:

Så svært er det for unge it-folk at få job

Her har du sværest ved at få et nyt it-job

nge vælger it-fagene for at få job

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Midtjylland

    Statens IT

    Teamkoordinator til databaseteam

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S