Så svært er det for unge it-folk at få job

De unge nyuddannede it-spirer har ikke nemt ved at få job efter deres uddannelse. De bliver ramt markant hårdere af ledighed end andre grupper. Det viser nye tal fra Prosa.

Artikel top billede

Ledigheden blandt unge med en it-baggrund er markant højere end andre aldersgrupper. Det viser tal fra Prosa.

Seneste opgjorte måned var ledigheden for personer under 25 år på hele 18,51 procent. Tallet er lidt lavere for næste gruppe, de 25-29-årige, som har en ledighedsprocent på 10,36. 

Den generelle bruttoledighed hos Prosa ligger på 5,6 procent, så der er vist ingen tvivl om, at de unge trækker godt ned i procenterne. 

Det er der nu ikke noget nyt i  

Men der er faktisk ikke noget mærkeligt i den høje ledighed blandt de unge. 

"Der er nu ikke noget nyt i det her billede. Når jobmarkedet ikke går så hurtigt, som det før har gået, så er det næsten altid de unge, der bliver ramt hårdest," siger Michael Tøttrup, der er ledeleseskonsulent hos Prosa. 

Efter hans mening bliver de unge særligt ramt på manglende erfaring. 

"De er relativt nyuddannede, og de har ikke meget erfaring. Når virksomheder søger nye medarbejder, og de kan vælge mellem folk med 10-20 års erfaring og unge med en meget kort eller ingen erfaring, jamen så vælger de jo tit de tungenste kandidater," siger han. 

Ikke kun it-branchen

Selvom det selvsagt er et stort problem for de unge, som gerne skulle have erfaring på cv'et, så kan it-branchen og de unge forsøge at trøste sig med, at det er sådan i det fleste brancher. 

"Det er altid svære for de unge at komme ind og få fodfæste, når jobmarkedet ikke går så hurtigt. Jeg tror ikke det er noget, der er specielt i forhold til it-faget som sådan," fortæller Michael Tøttrup. 

Se hele udviklingen for aldersgruppernes ledighed hos Prosa her: 

Læs også:

Her har du sværest ved at få et nyt it-job

Her er alle de danske it-jobs som ikke bliver besat

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos