Så svært er det for unge it-folk at få job

De unge nyuddannede it-spirer har ikke nemt ved at få job efter deres uddannelse. De bliver ramt markant hårdere af ledighed end andre grupper. Det viser nye tal fra Prosa.

Artikel top billede

Ledigheden blandt unge med en it-baggrund er markant højere end andre aldersgrupper. Det viser tal fra Prosa.

Seneste opgjorte måned var ledigheden for personer under 25 år på hele 18,51 procent. Tallet er lidt lavere for næste gruppe, de 25-29-årige, som har en ledighedsprocent på 10,36. 

Den generelle bruttoledighed hos Prosa ligger på 5,6 procent, så der er vist ingen tvivl om, at de unge trækker godt ned i procenterne. 

Det er der nu ikke noget nyt i  

Men der er faktisk ikke noget mærkeligt i den høje ledighed blandt de unge. 

"Der er nu ikke noget nyt i det her billede. Når jobmarkedet ikke går så hurtigt, som det før har gået, så er det næsten altid de unge, der bliver ramt hårdest," siger Michael Tøttrup, der er ledeleseskonsulent hos Prosa. 

Efter hans mening bliver de unge særligt ramt på manglende erfaring. 

"De er relativt nyuddannede, og de har ikke meget erfaring. Når virksomheder søger nye medarbejder, og de kan vælge mellem folk med 10-20 års erfaring og unge med en meget kort eller ingen erfaring, jamen så vælger de jo tit de tungenste kandidater," siger han. 

Ikke kun it-branchen

Selvom det selvsagt er et stort problem for de unge, som gerne skulle have erfaring på cv'et, så kan it-branchen og de unge forsøge at trøste sig med, at det er sådan i det fleste brancher. 

"Det er altid svære for de unge at komme ind og få fodfæste, når jobmarkedet ikke går så hurtigt. Jeg tror ikke det er noget, der er specielt i forhold til it-faget som sådan," fortæller Michael Tøttrup. 

Se hele udviklingen for aldersgruppernes ledighed hos Prosa her: 

Læs også:

Her har du sværest ved at få et nyt it-job

Her er alle de danske it-jobs som ikke bliver besat

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Business Consultant

Københavnsområdet

Epona A/S

Senior Developer

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS