Så svært er det for unge it-folk at få job

De unge nyuddannede it-spirer har ikke nemt ved at få job efter deres uddannelse. De bliver ramt markant hårdere af ledighed end andre grupper. Det viser nye tal fra Prosa.

Artikel top billede

Ledigheden blandt unge med en it-baggrund er markant højere end andre aldersgrupper. Det viser tal fra Prosa.

Seneste opgjorte måned var ledigheden for personer under 25 år på hele 18,51 procent. Tallet er lidt lavere for næste gruppe, de 25-29-årige, som har en ledighedsprocent på 10,36. 

Den generelle bruttoledighed hos Prosa ligger på 5,6 procent, så der er vist ingen tvivl om, at de unge trækker godt ned i procenterne. 

Det er der nu ikke noget nyt i  

Men der er faktisk ikke noget mærkeligt i den høje ledighed blandt de unge. 

"Der er nu ikke noget nyt i det her billede. Når jobmarkedet ikke går så hurtigt, som det før har gået, så er det næsten altid de unge, der bliver ramt hårdest," siger Michael Tøttrup, der er ledeleseskonsulent hos Prosa. 

Efter hans mening bliver de unge særligt ramt på manglende erfaring. 

"De er relativt nyuddannede, og de har ikke meget erfaring. Når virksomheder søger nye medarbejder, og de kan vælge mellem folk med 10-20 års erfaring og unge med en meget kort eller ingen erfaring, jamen så vælger de jo tit de tungenste kandidater," siger han. 

Ikke kun it-branchen

Selvom det selvsagt er et stort problem for de unge, som gerne skulle have erfaring på cv'et, så kan it-branchen og de unge forsøge at trøste sig med, at det er sådan i det fleste brancher. 

"Det er altid svære for de unge at komme ind og få fodfæste, når jobmarkedet ikke går så hurtigt. Jeg tror ikke det er noget, der er specielt i forhold til it-faget som sådan," fortæller Michael Tøttrup. 

Se hele udviklingen for aldersgruppernes ledighed hos Prosa her: 

Læs også:

Her har du sværest ved at få et nyt it-job

Her er alle de danske it-jobs som ikke bliver besat

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura