Spion-boykot af Lenovo var en and

Det australske forsvarsministerium dementerer oplysninger om, at landets efterretningstjeneste af frygt for brist i sikkerheden i en årrække har forbudt sine ansatte at bruge Lenovo-pc're.

Artikel top billede

Flere danske medier og en enkelt it-ordfører nåede at reagere, før det det australske forsvarsministerium nu har aflivet en historie, som tidligere på ugen dukkede op i den australske avis Financial Review.

Ifølge avisen har efterretningstjenesterene i lande som Australien, Canada, USA og Storbritannien i næsten ti år forbudt deres ansatte at bruge pc'er fra den kinesiske producent Lenovo, når de behandlede fortrolige informationer.

Financial Review skrev oprindeligt, at de fra flere kilder havde fået oplyst, at Lenovo-pc'ernes firmware angiveligt er udstyret med elektroniske bagdøre, som gør maskinerne sårbare over for overvågning. 

Herhjemme har Computerworlds kolleger på Version2 tidligere refereret den australske artikel. Men i dag fortæller Version2 så, at historien ifølge de australske myndigheder er det, man i journalistkredse kalder "en and".

»Historien er faktuelt forkert. Der er intet forbud mod Lenovo og selskabets produkter hos forsvarsministeriet; det gælder både klassificerede og uklassificerede systemer,« hedder det i dag i en skriftlig udtalelse på det australske forsvarsministeriums hjemmeside.

Tidligere i dag lod Venstres it-ordfører Michael Aastrup Jensen sig også inspirere. Han bebudede i Berlingske, at han ville tage sagen op i Folketingets it-styregruppe, for at undersøge om tingets medlemmer var i fare for at blive overvåget via de Lenovo-pc'er, som er standard arbejdsredskab for folketingsmedlemmerne. Michael Aastrup Jensen lagde ikke skjul på, at hans bekymring gik på, om de kinesiske myndigheder kiggede med over skulderen, når Folketinget arbejder.

"Det nytter ikke noget, at Folketingets pc'er har skjulte bagdøre for et land, som vi har forskellige konflikter med - for eksempel på det arktiske område. Derfor skal det selvfølgelig undersøges, hvad vores allierede gør," lød det blandt andet fra it-ordføreren.

Annonce

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S