Tak for hjælpen - Elop scorer 140 millioner i fratrædelse

Stephen Elop får 140 millioner kroner i gyldent håndtryk for sin tid som topchef i Nokia.

Artikel top billede

Nokias afgående topchef, Stephen Elop, scorer 140 millioner kroner i fratrædelsesgodtgørelse.

Det sker i forbindelse med hans tidligere arbejdsgiver, Microsofts, køb af Nokia, som du kan læse mere om her.

Stephen Elop får med købet nyt job som vice president for afdelingen for devices and services i Nokia.

Kæmper for sin fremtid

Stephen Elop tiltrådte stillingen som topchef for Nokia i 2010, hvor han kom fra en stilling som chef for Microsofts meget lukrative business-division.

Selskabet har siden kæmpet for at finde sine ben at stå på, efter det blev kørt bag af dansen af Apple og Google, da iPhonen pludselig varslede smartphone-æraens begyndelse i 2007.

Du kan læse om, hvor slemt det står til i selskabet her.

Stephen Elop regnes for at være en af hovedarkitekterne bag ideen om at forene kræfterne med Microsoft i et tæt partnerskab, der altså nu har ført til en endelig overtagelse af det finske selskab.

Planen er, at Stephen Elop skal følge med over i Microsoft, når overtagelsen af Nokia bliver endeligt gennemført.

Han er flere steder udråbt til at være en af de oplagte kandidater til at overtage topposten i Microsoft, når selskabets topchef, Steve Ballmer, trækker sig fra posten inden for det kommende år.

Læs også:

Her er forklaringen: Derfor vil Microsoft overtage Nokia

Her er Stephen Elops resultater efter to år i Nokia

Stephen Elop: Derfor lukkede jeg Nokia i Danmark

Microsoft køber Nokia

Så slemt står det til i Nokia

Læses lige nu

    STELLA CARE ApS

    Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Windows Server specialist

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S