Apples hovedfjende skal producere nye superchip til iPhone 6

Apples hovedrival skal levere mange af de superchip, som skal anvendes i iPhone 6, der snart skal i produktion.

Artikel top billede

Apples bestræbelser på at droppe hovedrivalen Samsung som leverandør af indmad og chip til iPhonen har lidt et knæk.

Ifølge den sydkoreanske avis The Korea Economic Daily har Apple i hvert fald bedt Samsung om at producere op til 40 procent af de nye superchip med navnet A8, som Apple vil anvende i den næste udgave af iPhonen, iPhone 6.

Den næste udgave af iPhonen ventes at blive lanceret i 2014.

Det var oprindeligt chipproducenten TSMC (Taiwan Semiconductor Manufactoring Company), der skulle producere A8-chippene.

Problemer med fabrikationen

Ifølge den koreanske avis har TSMC imidlertid haft meget svært ved nå produktionsmålene på grund af problemer med 20-nanometer fabrikations-processen på fabrikkerne.

Apple indgik tidligere på året en tre-årig aftale med TSMC om produktion af den kommende generation af A-chippene, som Apple anvender i iPhone og iPad.

Angiveligt indledte TSMC test-kørsler af 20-nanometer-processen i løbet af sommeren, hvilket altså ikke har ført til de ønskede resultater.

I de tidligere iPhone-modeller har Apple anvendt en række komponenter fra Samsung, men Apple har i et stykke tid arbejdet på at finde en anden komponent-leverandør på grund af den stigende konkurrence med Samsung, der i dag er blandt Apples hovedkonkurrenter.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job