Sådan går det med Windows 8 på danske arbejdspladser

Virksomhederne har fra starten af været meget skeptiske over for Microsofts Windows 8. Her kan du se, hvordan det går med udbredelsen af det nye styresystem på de danske arbejdspladser.

Artikel top billede

De fleste virksomheder var til at starte med noget tilbageholdende med at satse på Microsofts Windows 8.

Styresystemet var lidt for anderledes, mente mange, og desuden var Windows 7 bare et rigtig godt styresystem - så hvorfor opgradere?

I sidste uge meldte rådgivningsfirmaet Gartner ud, at mange virksomheder fortsat vælger at satse på Windows 7 frem for Windows 8.

"Der er stor sandsynlighed for, at virksomheder vil blive på Windows 7 så længe som muligt," udtalte Gartner-analytiker Michael Silver og forklarede, at virksomhederne standardiserer på Windows 7/Office 2010 og derfor ignorerer Microsofts nye versioner.

Frygter ekstra arbejde

Dette skyldes ikke bare, at virksomhedernes medarbejdere skal lære en helt ny brugergrænseflade at kende i Windows 8, samtidig med at it-afdelingen skal sikre, at alle applikationer fungerer på det nye system.

Det er også et problem for mange it-afdelinger, at Microsoft indfører nye opdateringscyklusser med Windows 8, mener Gartner.

Eksempelvis er Windows 8.1 netop frigivet , og mange venter, at Windows 8.2 vil være klar om et års tid fra nu af.

"Den højere hastighed er absolut det største smertepunkt. Problemet med hurtigere release-cyklusser er, at [virksomheder] ikke ved, om deres apps vil virke på hver enkelt nye version af Windows og IE," udtaler Michael Silver fra Gartner.

Computerworld bad i forbindelse med Gartners seneste udtalelse læserne fortælle, om Windows 8-situationen på deres arbejdspladser.

Se resultatet på næste side.

Sådan ser det ud i Danmark

870 læsere af Computerworld har svaret på spørgsmålet "Har din arbejdsplads skiftet til Windows 8?"

Af dem svarer 39 procent: "Nej, og det kommer vi heller ikke til."

Der er yderligere 31 procent, der svarer "Nej, men det er muligt, at det sker på et tidspunkt."

Det betyder, at i alt 70 procent af læserne er på arbejdspladser, der endnu ikke har taget Windows 8 i brug her et år efter, at Microsoft lancerede Windows 8.

Så mange bruger Windows 8

Der er dog også lidt fremgang at spore for Microsoft, for ni procent af læserne svarer faktisk: "Ja, vi har allerede en fuld udrulning af Windows 8."

Fra yderligere syv procent lyder det: "Vi er i gang med at skifte til Windows 8."

Læserundersøgelsen giver en indikation af, hvordan situationen ser ud på de danske arbejdspladser, men rummer en del usikkerhed, da tallene kan dække over, at mange personer fra den samme arbejdsplads har stemt. 

Ser man på FDIM's statistik over operativsystemernes markedsandele i Danmark, ligger Windows 8 nu på lige knap seks procent mod 44 procent til Windows 7.

Hvis du selv er i tvivl om, hvorvidt du skal holde fast i din nuværende version af Windows eller satse på det nye Windows 8, kan du læse en guide til, hvordan man træffer valget her.

Læs også:

Derfor frygter mange virksomheder Windows 8

Nu starter nedtællingen til Windows 8.1 på din maskine

Windows 7 eller Windows 8: Sådan træffer du dit valg

Skal du satse på Windows 8.1? Her er anbefalingen

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S