TDC lukker Telmore som selvstændigt selskab

TDC drejer nøglen om på Telmore som selvstændigt selskab.

Artikel top billede

TDC lukker Telmore som selvstændigt selskab, skriver Børsen.

Fremover skal Telmore alene fortsætte som varemærke, mens selve selskabet og dets omkring 150 medarbejdere overflyttes til TDC - primært i funktioner inden for marketing, support og it.

Mange af de 150 Telmore-ansatte vil således få helt nye arbejdsopgaver.

"Alting har sin tid. Telmore fortsætter som et varemærke for mobiltelefoni i TDC-gruppen," siger TDC-direktør Anders Jensen til Børsen.

Han siger til Børsen, at Telmore i dag er blevet så stort, at det ikke længere er vigtigt, at det bliver holdt i afstand af TDC-gruppen.

Det har tidligere været vigtigt for at undgå, at det blev kvalt af det store moderselskab, skriver Børsen.

"Den tid er forbi. Vi forsøger at skabe en mere effektiv organisation ved at lægge funktionerne sammen," siger Anders Jensen.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Capgemini Danmark A/S

Security Consultant (GRC)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job