Sms'en i frit fald: Danskerne gider den ikke mere

Engang var det ultra-cool at sende en sms, men nu er danskernes interesse ved at fordampe. Se her, hvilke nye teknologier, der tager over.

Artikel top billede

Mens det mobile bredbånd stormer frem med stadig flere brugere og et højere data-forbrug, så er danskerne for alvor begyndt at vende rygget til sms'en. 

Det kan man læse i telestatistikken fra første halvår 2013 fra Erhvervsstyrelsen.

"Antal afsendte sms-beskeder er det seneste år faldet fra 5.761 millioner til 5.004 millioner. Det svarer til et fald på 13,1 procent," skriver Erhvervsstyrelsen.

"De årlige fald i antallet af sendte sms'er har aldrig været større. Således blev der sendt 519 millioner færre sms'er i første halvår 2013 end i halvåret før. Hidtil var det
største fald på 259 millioner sms'er fra andet halvår 2011 til første halvår 2012."

At sms'en for alvor er ved at miste noget af den popularitet, den ellers har nydt godt af i adskillige år, kan der ikke længere herske megen tvivl om.

Erhvervsstyrelsen skriver:

"Hvis man sammenligner antallet af afsendte sms'er i første halvår 2013 med første halvår 2010, hvor antallet af sms'er toppede, så er der forsvundet 1,6 milliarder afsendte sms'er, eller hvad der svarer til en nedgang på 24,4 procent."

Sådan kommunikerer vi i stedet

Det betyder dog ikke, at vi er blevet trætte af at skrive til hinanden fra mobiltelefonen - i stedet foregår meget af kommunikationen blandt andet via Facebook, iMessage, WhatsApp og andre chat-tjenester.

Mms'erne klarer også klarer sig fint - men denne måde at kommunikere på kan dog slet ikke sammenlignes med sms'erne i omfang.  

"Modsat udviklingen for sms'er så stiger antallet af mms per abonnement kraftigt, men fra et betydeligt lavere niveau. Per abonnement stiger antallet af mms'er fra 9,0 i første halvår 2012 til 12,4 i første halvår 2013 eller fra 1,5 om måneden til 2,0 mms'er om måneden pr. abonnement."

Telestatistikken viser også, at datatrafikken fra mobiltelefoner er vokset med cirka 127 procent over det seneste år. Læs mere om den udvikling her.

Læs også:

Helt vildt: Så meget mobil-data bruger danskerne

Sådan får du bedre mobildækning på dit kontor

Derfor bliver 5G et totalt anderledes mobilnetværk

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics