Mobile løsninger: Denne type apps buldrer frem

Mobile løsninger er hotte, men skal det være en native app, en browser-løsning eller en hybrid model, der kombinerer de to verdener?

Artikel top billede

Mens det er de færreste, der vil argumentere imod, at smartphones og tablets skal tages seriøst i forretningsøjemed, er der noget større uenighed, når det kommer til, hvordan man lettest griber udviklingen af virksomhedens mobile løsninger an.

Skal man satse på at udvikle en native app til hver af de styresystemer, der ligger på medarbejderne og kundernes smartphones og tablets?

Eller er det mere fordelagtigt at satse på at lave en HTML5-løsning, der kan fungere i alle browsere?

Den tredje mulighed vil ofte være at satse på en hybrid løsning, der kombinerer det bedste fra de to verdener.

Det konkluderer undersøgelse

Venturebeat.com skriver om en interessant undersøgelse, hvor 3.500 udviklere, CIO'er og tekniske chefer er blevet spurgt, hvilken model de foretrækker, når flere platforme skal understøttes? 

Hertil svarer 41 procent, at de foretrækker ren HTML til alle platforme.

32 procent peger på, at det er hybride apps, der giver mest mening.

19 procent siger, at de foretrækker en enkelt native løsning samt HTML.

Endelig lyder svaret fra blot otte procent, at de går efter rene native app-løsninger til at understøtte flere platforme.

Nu skal det tilføjes, at undersøgelsen er foretaget på vegne af en virksomhed, der leverer cross-platform udviklings-løsninger, og at den skal ses i det lys - men tendensen til mere HTML og mindre native udvikling er også dokumenteret andre steder.

Hybride apps vinder frem

Analysefirmaet Gartner har eksempelvis vurderet, at over halvdelen af de mobile apps, der bliver udrullet i 2016, vil være hybride.

"Virksomhederne indser i stigende grad, at de er nødt til at understøtte flere platforme, specielt når BYOD (bring your own device) får momentum."

Derfor arbejdes der i stigende grad med hybride arkitekturer, der kombinerer HTML 5-løsninger med native apps.

Analysefirmaets råd er, at man som virksomhed undersøger, hvilke udvikler-platforme der gør det muligt at udvikle native apps, hybride apps og web-løsninger ud fra den samme kode.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Nye apps: Dette vigtige område område overser it-afdelingen

Sådan ser fremtidens apps ud: Kombinerer to verdener

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Midtjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network