Lækket foto: Nokia kan være på vej med Android-telefon

Nokia kan være på vej med en Android-telefon. Se det lækkede billede her.

Artikel top billede

Nokia er angiveligt langt fremme med udviklingen af en Android-telefon, som kan være på gaden inden alt for længe.

Arbejdet er i gang, selv om Nokia er ved at blive overtaget af Microsoft, der står bag Android-rivalen Windows Phone.

Du kan læse mere om Microsofts Nokia-engagement her: Her er Windows Phone 8: Skal redde Nokia og Microsoft

Oplysningerne stammer fra teknologi-sitet The Verge, der citerer en række anonyme kilder, som samstemmende peger på, at den kommende Android-telefon er kendt af en række personer i Nokia.

Arbejdstitel: 'Normandy'
Ifølge The Verge kalder Nokia den måske kommende Android-telefon for 'Normandy.'

Det vides ikke, om dette også bliver navnet på den færdige Android-telefon.

Angiveligt bliver der tale om en prisbillig telefon med en særligt tilrettet version af Android, der muligvis slet ikke kommer til at ligne de Android-versioner, som vi kender i dag.

Billedet her til højre viser, hvordan Normandy muligvis kommer til at se ud.

Smartphonen har eksempelvis ingen knapper under skærmen, som det ellers typisk er tilfældet med Windows Phone-telefoner.

Det er angiveligt planen, at Normandy-telefonen skal lanceres engang i 2014.

En af kilderne siger, at projektet er på "fuld kraft frem" i Nokia.

Læs også:

Nokia var klar til at bygge Android-telefon

Kæmpetelefoner fra Nokia skal slås med de store Android-drenge

Android og Windows Phone vinder hastigt frem: Derfor får iPhone slemme tæsk

Nokia er kongen af Windows Phone

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS