Læser du flest e-bøger eller papirbøger - og hvorfor?

Helt nye tal afslører, hvordan det går med e-bøgerne. Men hvordan ser dine egne kulturelle vaner efterhånden ud - er bogreolen digital eller analog?

Artikel top billede

E-bøgerne vinder frem, men de fortrænger ikke de gammeldags papirbøger lige med det samme.

Sådan lyder konklusionen fra Pew Research Center i en ny rapport, der bygger på en undersøgelse blandt flere end 1.000 voksne borgere i USA.

I 2012 var det 23 procent af amerikanerne, der kunne svare ja til, at de havde læst en e-bog i årets løb.

I den nye undersøgelse er det steget til 28 procent.

Det skal dog holdes op imod, at syv ud af 10 svarer, at de har læst en papirbog, og at 14 procent har lyttet til en lydbog.

"Selv om e-bøger vokser i popularitet, forbliver print fundamentet for amerikanernes læsevaner. De fleste, der læser e-bøger, læser også print-bøger, og kun fire procent af læserne er kun til e-bøger," skriver Pew Research Center.

Nu har vi hardwaren til e-bøger

Selv om de amerikanske forbrugere altså stadig er mest til de fysiske æselører, får e-bøgerne bedre og bedre vilkår for at vinde frem.

Ifølge undersøgelsen er det nu 42 procent af de voksne amerikanere, der ejer en tablet, mod 34 procent året før.

Samtidig ejer 32 procent en dedikeret e-bogslæser som Kindle eller Nook.

Samlet set ejer hver anden voksne amerikaner ifølge Pew Research Center nu en tablet og/eller e-bogslæser.

Dertil kommer, at endnu flere naturligvis ejer en smartphone og pc, hvor man også kan læse e-bøger.

Hvad med i Danmark?

Vi har i øvrigt tidligere skrevet om, hvilke forskelle der er på at læse e-bøger på forskellige typer hardware - læs mere om det i artiklen: Fire grunde til at vælge en e-bogslæser - og ikke en tablet-pc

Mens selskaber som Amazon og Barnes & Noble var med til at sparke e-bogsmarkedet i gang i USA for efterhånden en del år siden, har Danmark været lidt længere tid om at komme op i omdrejninger.

Hvor der til at starte med var en voldsomt mangel på danske titler som e-bøger, er der i de senere år for alvor begyndt at ske noget, så man nu både kan låne og købe et bredt udvalg af danske bøger digitalt.

Men hvordan ser dine egne læse-forventninger egentlig ud i 2014?

Afgiv din stemme herunder og uddyb gerne i debatten, hvordan du foretrækker at læse bøger - og hvorfor?

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S