EU efter skandale: USA skal afgive kontrollen over internettet

EU vil have USA til at opgive den stramme kontrol med internettet. Se her, hvorfor EU er klar til at gå i clinch med USA om internettet.

Artikel top billede

USA skal have langt mindre at skulle have sagt, når det gælder styringen af internettet, end det er tilfældet i dag.

Det mener EU, der vil forsøge at fravriste USA kontrollen over og reguleringen af internettet, som landet i dag sidder ganske hårdt på.

EU har "mistet tilliden" til det nuværende system, hedder det.

Det skyldes ikke mindst afsløringen af USA's massive og systematiserede overvågning af andre landes internet-trafik, som du kan læse mere om her: Sådan foretog NSA ulovlig spionage mod Danmark

Konkrete forslag

EU-kommissionen vil onsdag fremlægge forslag til, hvordan kontrollen af internettet gradvist kan overgå til global kontrol.

"Overvågning i stor skala og efterretnings-aktiviteter har ført til tab af tillid til internettet og dets nuværende styring," hedder det i et udkast, som den amerikanske avis Wall Street Journal er kommet i besiddelse af.

Internettets styringsorgan, Icann (The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) holder i dag til huse i Californien, USA.

Icann, der arbejder tæt sammen med den amerikanske regering, styrer blandt andet uddelingen af toplevel-domæner og håndterer governance-regler og lignende for hele internettet.

I de senere år er flere og flere af verdens lande imidlertid begyndt at sætte spørgsmålstegn ved det rimelige i, at et enkelt land sidder så hårdt på kontrollen over det globale internet.

Det har tidligere været på tale, at FN i en eller anden udstrækning kunne overtage kontrollen over i hvert fald governance-delen af internettet.

Men EU ønsker at gå videre og gøre styringen af internettet international og åben.

"Internet bør forblive et enestående, åbent, gratis og ufragmenteret netværk af netværk, der er underlagt samme love og normer som andre dele af vores hverdagsliv," lyder det fra EU.

"Styringen af internettet bør baseres på en indkluderende, transparent og målbar multistakeholder-model," lyder det.

Icann fik i midten af 2012 ny topchef i skikkelse af Fadi Chehade, der siden har arbejdet på at give Icann et mere internationalt snit.

Han har blandt andet åbnet Icann-kontorer i Tyrkiet, Singapore, Beijing og Geneve.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S